Rusya’dan üç Türk şirketine süt ihracatı lisansı


 

18sut

 

Foto: AP/Paul Sakuma

 

Rusya Federal Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor), Aynes Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Pınar Süt Mamulleri Sanayi AŞ ve Unilever Sanayi ve Ticaret Türk AŞ’ye Rusya’ya süt ve süt ürünü ihracatı yapma lisansı verdi.

 

 

Rosselhoznadzor Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, ağustos ayında Ankara’da Türk makamlarıyla yapılan görüşmenin sonucunda üç Türk şirketine Rusya’ya süt ve süt ürünü ihraç etme lisansı verilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi. Açıklamada, Türkiye’nin süt ürünlerinin beyan edilen kalitesini sağlama garantisi verdiği kaydedildi.

 

Kurumun internet sitesinde yer alan ihracat lisansına sahip şirketler listesine 22 Ağustos’tan geçerli olmak üzere “Aynes Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Pınar Süt Mamulleri Sanayi AŞ ve Unilever sanayi ve ticaret Türk anonim şirketi” eklendi.

 

Rusya’nın yaptırım krizine kadar en önemli süt tedarikçileri arasında Fransa ve Finlandiya gibi Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Belarus ve Ukrayna yer alıyordu. 2013 yılında Rusya, 4,2 milyar dolar değerinde 1,15 milyon ton süt ithal etmişti.

 

ABD ve AB’nin, Ukrayna krizi bağlamında Rusya’ya karşı devreye soktuğu ekonomik içerikli yaptırımlara Moskova, “gıda ambargosu” kararıyla karşılık vermişti. Rusya, 7 Ağustos’tan bu yana AB, ABD, Norveç, Kanada ve Avustralya’dan meyve, sebze, et, balık ve süt ürünleri alımını bir yıllığına durdurmuştu.

DİĞER HABERLER
Lahmacun fırınını motosiklete bindirdi

 

 

Kaynak: rsfmradio.com


26 Ağustos 2014. 11:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x