Rusya’dan Ukrayna’ya Ticari Yaptırım


0,,17022265_303,00Ukrayna’nın AB ile yakınlaşma sürecinde yeni adımlar atma hazırlığında olması, Moskova yönetimince olağanüstü önlemlerle cezalandırılıyor.

 
Ukrayna hükümeti, Avrupa Birliği’ne tam üyelik yolunda önemli bir aşama olarak görülen “AB Ortaklık Anlaşması”nı kasım ayında AB Dönem Başkanı Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılacak bir zirvede imzalamayı öngörüyor.

 
Siyasi gözlemciler, Ukrayna’nın Rusya öncülüğündeki gümrük birliğine katılmak yerine AB ile yakınlaşmayı tercih etmesinin Rusya’nın tepkisine neden olduğuna dikkat çekiyor.

 

 

Rusya Federal Gümrük Dairesi, bu çerçevede Ukrayna’dan her türlü malın girişini yasakladı. Ukrayna şirketlerinin ürünlerini taşıyan TIR ve yük trenleri sınırda birikti.

 

Moskova, Kiev’in “yasakları kaldırın” çağrısına, “Federal Gümrük Dairesi’nin somut gerekçelerle, kendi başına aldığı bir karardır” karşılığını verdi. İnterfax ajansının sorularını yanıtlayan Rus hükümeti sözcüsü, “Yaptırımlarda siyasi bir motif aranmamalı” dedi.
Ukrayna hükümet sözcüsü Nikolai Asarov, “Hem Rusya hem de AB ile yakın işbirliği içinde olmak istiyoruz” dedi. Asarov, “Rusya’nın ithalat yasağının sürmesi halinde uğrayacakları zararın milyarlarca euroyu bulduğunu” söyledi.

 

Rusya bir süre önce Ukrayna’nın Roshen marka çikolatalarını “kalite standartlarının ihlal edildiği” gerekçesiyle yasaklamıştı.

© Deutsche Welle Türkçe


Yazan - 17 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x