Rusya’nın Devlet Sırrı Gıda Deposu İlk Kez Görüntülendi


 Olası bir nükleer patlamadan etkilenmeyecek kadar güvenli; özel asansörle iniliyor Rusya Federal Devlet Rezervleri Servisi (Rosrezerv) bünyesinde bulundurduğu yerin altındaki gıda malzemesi deposunun kapısını Ria Novosti ajansına açtı.

Devlet sırrı kabul edilen başkent Moskova’daki ana depoda yer alan gıda rezervleri, olası savaş veya olağanüstü durumlarda kullanılması için saklanıyor. Rosrezerv’in yerin 125 metre altında yüzden fazla depoda saklanması dikkat çekti.

Depoda; binlerce çuval şeker, konserve ve başka gıda maddeleri yer alıyor. Yetkililer bu ürünleri stratejik gıda rezervi olarak nitelendiriyor. Rus muhabirin ısrarlı sorularına rağmen, kurum yetkilileri tüm depolardaki gıda rezervlerinin kaç kişiye yeteceği konusunda açıklama yapmadı.

Yerin 125 metre altındaki depoya girmek için tıpkı maden ocaklarında olduğu gibi özel asansör kullanılıyor. Muhabire göre, depo olası nükleer patlamadan etkilenmeyecek kadar güvenli. Ria Novosti muhabiri, “Buraya gazetecileri çok nadir olarak davet ederler. Depodaki hava ortamı serin ve artı 7-8 derece sıcaklıkta. Gıda rezervlerinin bozulmaması için ideal bir ortam” şeklinde izlenimlerini aktardı.

Depodaki malzemelerin dayanıklı olup olmadığını kontrol etmek için depoda özel laboratuvar da faaliyet gösteriyor. Laboratuvar Başkanı Tamara Mudroçenko, depodan aldığı et konservesinin tadına bakarken, “Et güzel kokulu ve leziz. Konservedeki et parça halinde ve 30-40 gram olmalı” diyor.

DİĞER HABERLER
Ünlü köfteciden taklitçilere karşı hukuk savaşı

Depo yetkilileri, her gıda ürününün kendine göre kullanım süresi olduğuna da işaret ediyor. Depo Başkanı Gennadi Matveyev süre konusunda titiz çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Tarihleri kontrol ediyoruz, süresi geçen gıda ürünlerini yeniliyoruz. Şeker çuvalının süresi 12 yıl, et konservesi ise 4 yıl. Depoda önemli olan eski ve süresi geçen ürünlerin olmaması” uyarısı yapıyor.

Yetkililer, süresi bitmeye az kalan ürünlerin depolardan alınarak başta askeriye olmak üzere güvenlik kurumlarına verdiklerini ifade ediyor. Rosrezerv’e göre, stratejik amaçlı gıda ürünleri piyasaya satış için çıkartılmıyor. Depo yetkilileri, ancak kıtlık ve aşırıenflasyondurumunda fiyatların kontrolü için, hükümetin kararı doğrultısında gıda rezervlerinin piyasaya sunulabileceğini aktarıyor.


15 Kasım 2011. 16:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x