Rusya’ya domates ihracatı için tarih verildi


 

 

Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç, Türkiye’den domates ithalatına 2018’de başlayacaklarını, en fazla 50 bin ton domates alımı yapacaklarını söyledi.

 

Türkiye’den Rusya’ya domates ihracatına kısmen izin verilmesinin ardından sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin ayrıntılar netleşiyor. Türkiye’den domates alımını yasakladıktan sonra ülkesinde sera yatırımlarına ağırlık veren Rusya, ithalatta uçak krizi öncesine dönerek üreticisini zarara uğratmak istemiyor.

 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye’den yıllık 50 bin tona kadar domates ithalatına izin verilmesi için Rusya Tarım Bakanlığı’nın teklif yaptığını bildirdi. Dvorkoviç, “İthalat, domatesin Rusya’daki yetiştirme sezonu haricini kapsıyor. Teklifte, ithalatın bu yılın sonundan itibaren, önümüzdeki yılın başına kadarlık dönemden bahsediliyor” dedi.

 

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev de, Rus piyasasının Türk domatesine açılacağını ancak ithalat hacminin bu üründe düşük olacağını söyledi.

 

Üretici, ithalat yasağının kota olmaksızın bu ay içinde kalkmasını bekliyordu.


Yazan - 4 Ekim 2017. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x