Rusya’ya ihracat vatandaşı vuracak


26443

 

ABD ve AB’nin Rusya’ya yaptırım uygulaması sonras yeni pazarlar arayan Rusya, Türkiye’den ihracat yapacak. Ancak yetkililer, Rusya’nın Ukrayna krizi nedeniyle Batılı bazı ülkelere karşı yaptırım kararı almasının ihracatı artıracağını ancak bu durumun tüketiciyi etkileyebileceğini söyledi.

 

 

 

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk, Rusya’nın Ukrayna krizi nedeniyle Batılı bazı ülkelere karşı yaptırım kararı almasının ihracatı artıracağını ancak bu durumun tüketiciyi etkileyebileceğini söyledi.

 

 

Öztürk, yaptığı açıklamada, Rusya’nın kararının Türkiye’nin sebze meyve ihracatına olumlu yansıyacağını belirtti.

 

Rusya’nın, sebze ve meyve ithalatı konusunda Türkiye’nin de aralarında olduğu bazı ülkelerle anlaşmalarının devam ettiğini hatırlatan Öztürk, “Bizi asıl ilgilendiren bunun iç piyasada tüketiciye nasıl yansıyacağıdır. Rusya pazarında Türk ihracatçısı Avrupa’daki rakiplerinin dışarıda kalmasından dolayı rahat bir nefes alacak ve ticaret yapma şansı yakalayacak. Ama bunun Türkiye’deki tüketiciye nasıl yansıyacağı bakıldığında, mutlaka fiyatlarda bir yükselme olacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

 

Bugün itibarıyla bunun yansımalarının görüldüğünü anlatan Öztürk, Rusya’nın açıklamasının ardından daha hasat zamanı gelmeden ihracatçının talebinin artması sonucunda ayva fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde yüz artığını ifade etti.

DİĞER HABERLER
Lezzete iniş yapın..

 

Bunun yanında armut, elma, domates gibi önümüzdeki ay hasat edilecek ürünlerde geçen yıla oranla önemli oranda fiyat artışı ön gördüklerini vurgulayan Öztürk, yılın son 3 ayında bilhassa narenciye fiyatının artmasını beklediklerini bildirdi.

 

Yeni pazar arayışı

 

Halil Öztürk, Türkiye’de üretilen sebze ve meyvenin Rusya pazarında değer bulmasının üreticiyi ve ihracatçıyı sevindirdiğini dile getirdi.

 

Avrupa Birliği ülkelerinin ürettiği ürünlerin Rusya pazarında değer bulmayınca özellikle kendi iç piyasalarında arz talep dengesinden dolayı fiyatlarda düşüş olacağına işaret eden Öztürk, şunları kaydetti:

“Sebze meyvede alternatif pazarlar bulmak zorundayız. Bizim için Arap ülkeleri iyi bir pazar. Irak ve Suriye’deki siyasi krizden sonra o bölgelere ürün sevkıyatında çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bu konuda devletimizin ve ilgili kurumların bu noktada acil çözümler üretmesini bekliyoruz.”yaptığı açıklamada, Rusya’nın kararının Türkiye’nin sebze meyve ihracatına olumlu yansıyacağını belirtti.

 

Rusya’nın, sebze ve meyve ithalatı konusunda Türkiye’nin de aralarında olduğu bazı ülkelerle anlaşmalarının devam ettiğini hatırlatan Öztürk, “Bizi asıl ilgilendiren bunun iç piyasada tüketiciye nasıl yansıyacağıdır. Rusya pazarında Türk ihracatçısı Avrupa’daki rakiplerinin dışarıda kalmasından dolayı rahat

bir nefes alacak ve ticaret yapma şansı yakalayacak. Ama bunun Türkiye’deki tüketiciye nasıl yansıyacağı bakıldığında, mutlaka fiyatlarda bir yükselme olacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Çinliler'den Çakma 'Made in Turkey'

 

Bugün itibarıyla bunun yansımalarının görüldüğünü anlatan Öztürk, Rusya’nın açıklamasının ardından daha hasat zamanı gelmeden ihracatçının talebinin artması sonucunda ayva fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde yüz artığını ifade etti.

 

Bunun yanında armut, elma, domates gibi önümüzdeki ay hasat edilecek ürünlerde geçen yıla oranla önemli oranda fiyat artışı ön gördüklerini vurgulayan Öztürk, yılın son 3 ayında bilhassa narenciye fiyatının artmasını beklediklerini bildirdi.

 

Yeni pazar arayışı

 

Halil Öztürk, Türkiye’de üretilen sebze ve meyvenin Rusya pazarında değer bulmasının üreticiyi ve ihracatçıyı sevindirdiğini dile getirdi.

 

Avrupa Birliği ülkelerinin ürettiği ürünlerin Rusya pazarında değer bulmayınca özellikle kendi iç piyasalarında arz talep dengesinden dolayı fiyatlarda düşüş olacağına işaret eden Öztürk, şunları kaydetti:”Sebze meyvede alternatif pazarlar bulmak zorundayız. Bizim için Arap ülkeleri iyi bir pazar. Irak ve Suriye’deki siyasi krizden sonra o bölgelere ürün sevkıyatında çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bu konuda devletimizin ve ilgili kurumların bu noktada acil çözümler üretmesini bekliyoruz.”AA


22 Ağustos 2014. 12:33
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x