Sakarya Savaşı Yıldönümü


A12114114
Sakarya Meydan Muharebesi’nin 94’üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kurtuluş Savaşı’nın son kalesi olarak bilinen Ankara’nın Haymana ilçesinde, “Sakarya Zaferi ve Haymana Sempozyumu” düzenlendi.

 

Gazeteciler, bilim adamları ve siyasetçilerin katıldığı sempozyumun öğleden önceki bölümünde, son günlerde artan terör olaylarına vurgu yapılarak, Türkiye’nin birlik ve beraberliğini her zamankinden daha çok korunması gerektiği belirtildi.

 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen sempozyumda CHP Grup Başkan Vekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök, Gazeteci Yazar Abbas Güçlü, Sedat Simavi Ödülü sahibi Edebiyatçı Yazar Burhan Sönmez, Gazeteci Yazar Abdullah Doğan konuşmacı olarak katıldı. Sempozyumun açılışı, ilçe Kaymakamı Turan Erdoğan ile Belediye Başkanı Özdemir Turgut tarafından yapıldı. Açılış konuşmasında Belediye Başkanı Özdemir Turgut, “Son Kale Haymana düşseydi, Ankara ve Türkiye Cumhuriyeti olmazdı” dedi.
SAKARYA SAVAŞI 23 AĞUSTOS-13 EYLÜL 1921

Nedenleri:

1)Kütahya-Eskişehir Savaşında Yenilen Türk kuvvetlerinin sakarya nehirinin doğusuna çekilmesi

2)Türkleri yenen Yunanlıların güveninin gelmesi

3)Son bir saldırıyla Sakarya Irmağını geçerek Türk kuvvetlerini imha edip Ankara’yı almak isteyen Yunanlıların büyük bir saldırıya geçmeleri,Yunanlıların Türk ordusunu kesin olarak yok ederek Anka­ra’yı işgal etmek istemeleri

Sakarya savaşı bir ölüm kalım savaşı olarak nitelendirilebilir.Çünkü bu savaş kaybedilecek olursa Ankara işgal edilecek TBMM çok zor bir duruma dü1şecektir.Bu nedenle ordu komutanları Türk askerlerini yüreklendirmeye çalışmışlardır.Türk ordusu ile Yunan ordusu arasındaki güç dengesi Yunan ordusu lehine idi.Bu fark ancak Türk askerinin yiğitlik ve kahramanlığı ile kapatılabilirdi.Mustafa Kemal Paşa durumun önemini komutanlara çektiği telgraflarla anlatılmıştır.Bu muharebelerde Mustafa Kemal Paşanın uyguladığı harp taktiği çok dikkat çekicidir.Bu taktik Yunan generalleri tarafından çözülememiş ve Yunan ordusunun mağlup edilmesinde etkili olmuştur.Mustafa Kemal Paşanın komutanlara çektiği telgraftaki:”hattı müdafaa yoktur.Sathı müdafaa vardır.O satıh bütün vatandır” şeklindeki emri bu taktiği özetler niteliktedir.

Sakarya Muharebesi 22 gün 22 gece sürmüştür.Düşman saldırısını durdurmayı başaran Türk ordusu 11 Eylülde büyük bir karşı saldırı başlatarak 13 Eylülde yunan cephesinin bozularak dağılmasını sağlamıştır.Böylece Türk ordusu tam bir zafer kazanmıştır.Bu zafer TBMM’nin hem iç politikada hem de dış politikada otoritesini artırmıştır.

Sonuçları
* Sakarya Savaşı Türk ordusunun zaferiyle sonuçlandı.
*1683’ten beri devam eden Türk ordusunun geri çekilişi sona erdi.
* Milli mücadelenin son savunma savaşıdır.
*Yunanlılar savunmaya çekilirken taarruz sırası Türklere geç­ti.
* İtalyanlar Anadolu’dan tamamen çekildiler.
* Fransızlarla Ankara antlaşması imzalandı.
* TBMM ile Sovyet Rusya hakimiyetindeki Kafkas Cumhuriyet­leri arasında Kars antlaşması imzalandı.
* Ukrayna ile dostluk anlaşması yapıldı. (2 Ocak 1922) Mosko­va Antlaşmasının hükümleri tekrarlandı)
* TBMM tarafından Mustafa Kemal Paşa’ya “Gazilik” unvanı ve “Mareşallik” rütbesi verildi.
* Türk ordusunun Kurtuluş Savaşı’ndaki en büyük kaybı Sa­karya Savaşı’nda oldu.
* İtilaf devletleri Sevr’i hafifleterek kabul ettirme girişiminde bu­lundular.
* Yunanlılar Doğu Trakya’dan İstanbul’a yapmak istedikleri saldırıdan vazgeçtiler.


Yazan - 13 Eylül 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x