Şap Aşılama Kampanyası düzenleniyor


unnamed

 

 

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan “Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi” kapsamında;  Giresun merkez ve 15 ilçemizde 2 Ocak – 31 Mart 2017 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak “Şap Aşılama Kampanyası” düzenlenecektir.

 

Şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; et veriminde %30-45, süt veriminde %15-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olup, ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmanın yolu, 2 aylık yaşın üzerindeki tüm hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez aşılanmasıdır. Üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları 5996 sayılı kanun gereğince mecburi olup, aksi taktirde cezalı duruma düşeceklerdir.

sap_harita

Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Eylem Planı çerçevesinde; Trakya Bölgesinin yanı sıra, 2017 yılından itibaren Orta/Batı Karadeniz, Güney Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Orta ve İç Anadolu Bölgesi Şap Hastalığından korunmuş bölge ilan edilecek ve 2019 yılında ise ‘aşılı hastalıktan ari’ bölge statüsü kazandırılacaktır. 2018 yılında Trakya Bölgesi ‘aşısız hastalıktan ari bölge’ statüsüne kavuşturulurken, 2023 yılında ise tüm ülkeye aşılı arilik statüsü kazandırılması hedeflenmektedir. Şap hastalığından korunmuş bölge ilan edilecek olan 44 İle Bakanlıkça belirlenen kurallar dışında sevk edilen hayvanlar tazminatsız olarak doğrudan kesime sevk edilecektir.

 

Yetiştiricilerimize önemle duyurulur.

 

 

 

Giresun İl  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü


29 Aralık 2016. 10:20
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x