Sapanca gölünden çıkan pislik herkesi şaşırttı


Sapanca Gölü’nü besleyen derelerde yapılan temizlik çalışmasında çıkan malzemeler görevlileri bile şaşırttı. Derelerden buzdolabı, araç lastiği ve elbiseler çıktı.

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Sapanca Havzası’nda bulunan derelerin temizlik çalışması ekipleri şaşkına çevirdi. Daha önce İstanbuldere, Yanık, Keçi ve Sarp derelerinde temizlik çalışmaları gerçekleştiren SASKİ ekipleri önceki gün İstanbuldere’de yeniden temizlik çalışması yaptı. SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, dere temizliklerinde karşılaştıkları manzaradan büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Temizlik sırasında damacana su şişeleri, oto lastikleri, buzdolapları, ağzı bağlı çöp poşetleri, elbiseler gibi atıklar bulduklarını ifade eden Keleş, son günlerde yağışların artması üzerine İstanbuldere’nin debisi oldukça yükseldi. Bu da dere yatağına atılmış atıkları Sapanca Gölü’ne taşıdı. Bunun üzerine kısa bir süre önce temizlediğimiz İstanbuldere’yi tekrar temizlemek zorunda kaldık. Özellikle de dere ağzında büyük bir çalışma gerçekleştirerek vatandaşlarımız tarafından atılan bu atıkları göle karışmadan temizledik.” diye konuştu.

Göl havzasında ikamet eden vatandaşların çok daha hassas olması gerektiğini kaydeden Rüstem Keleş, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bir konunun altını çizmek istiyorum. Sapanca Gölü’nü korumak ve en sağlıklı şekilde gelecek nesillere bırakmak sadece kurum olarak bizim çalışmalarımızla mümkün olmaz. Bu konuda mutlaka vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor. Sapanca Gölü’nü koruyabilmek için tüm göl havzasının korunması gerekiyor. Bunu da vatandaşlarımızla etkin bir işbirliğiyle gerçekleştirebiliriz.”/Duran Savaş-cha

SAPANCA GÖLÜ ÖZEL KANUNLARLA KORUNACAK

Son günlerde kirliliği ile gündem yaratan Sapanca gölü özel  hükümlerle korunacağı belirtildi.Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerinin Sapanca Gölü havzası için özel hükümler belirlenmesi amacıyla çalışma yürüttüklerini belirterek, havzanın belirlenecek özel hükümlere göre yönetileceğini kaydetti.

Sapanca gölü ile ilgili bilgi veren,Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (SASKİ) ev sahipliğinde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü bürokratlarıyla yapılan toplantıda özel hüküm belirleme çalışmalarına başlandığını bildirdi. Çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını ifade eden Toçoğlu, belirlenecek özel hükümlerin Sapanca Gölü’nün kullanımına kesin çözümler getireceğini vurguladı.

İçme suyu elde edilen havzalarda, havzaya özgü kuralların bütününün özel hüküm olarak ifade edildiğine dikkati çeken Toçoğlu, şunları kaydetti: ”Çalışmaların tamamlanmasından sonra Sapanca Havzası tamamen bu özel hükümlere göre yönetilecek. Havzada yapılacak imar faaliyetleri ve bu konuda uygulanacak hükümler, havzadaki tarımsal faaliyetler ve bu faaliyetlerde dikkat edilecek hususlar, içme suyu elde edilen göl ya da barajda yapılacak ve yapılamayacak faaliyetler gibi tüm detaylar belirlenecek özel hükümlerde olacak. Hatırlanacağı gibi SASKİ Genel Müdürlüğümüz TÜBİTAK, İSU, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya Üniversitesinin katılımıyla önemli bir proje başlatmıştı. Bu projede Sapanca Gölü’ne ilişkin bilim adamları önemli veriler elde ettiler. Bu çalışma Türkiye’deki göller üzerine yapılmış en kapsamlı çalışma. Özel hüküm belirleme çalışmalarında bu verilerin de önemli katkısı olacak.”

Sapanca Gölü’ne Kar Desteği

Sapanca Gölü’nde kar yağışıyla birlikte su seviyesi yükselmeye başladı.

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, geçtiğimiz aylarda yağış olmaması nedeniyle su seviyesi oldukça düşen Sapanca Gölü’nde kar yağışlarıyla birlikte seviyenin normal seviyelere ulaştığını kaydetti.   Sapanca Gölü’nde önceki gün başlayan ve hala devam eden kar yağışıyla birlikte su seviyesinin istenilen seviyelere ulaştığını kaydeden Rüstem Keleş, “Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Sapanca Gölü’nün su seviyesinde ciddi düşüşler yaşandı.

Son 6-7 yılın en düşük seviyelerini gördük. 29.90 olan alt sınır kotuna epey yaklaşmış 30,80 kotlarını görmüştü.

Ancak geçtiğimiz hafta başlayan yağışlar ve hemen akabinde devam eden kar yağışlarıyla birlikte gölde sevindirici bir toparlanma oldu. Şu anda 31.17 fakat karların erimesiyle bu kot daha da yükselecektir” dedi.

Risk Gözükmüyor

Kar sularının yüzeysel ve yer altı sularını beslemesi açısından büyük bir öneme sahip olduğunu kaydeden Rüstem Keleş, “Kar suları özellikle yüksek kesimlerde uzun süre erimeden duruyor. Bu da doğal bir depolama sağlıyor. Ayrıca bu bölgelerde yerleşimin olmaması bu doğal kaynağın kirlenmeden kaynak suyuna dönüşmesini sağlıyor. Kar suları, yer altı sularını beslediği gibi yüzeysel kaynakları da besliyor. Son yağışlarla birlikte önümüzdeki dönemlerde su konusunda ciddi bir risk durumu beklemiyoruz” diye konuştu.

 

 

 


16 Ocak 2012. 19:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x