Sapanca Gölü Kuruyor


Sakarya ve Kocaeli’nin içme suyu havzası olan ve son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Yuvacık Barajına su almaya başladığı Sapanca Gölü’nde su seviyesi hızla azalmaya başladı.

SAKARYA – İHA – Türkiye’nin içme suyu havzalarından biri olan ve Sakarya’da yaklaşık 700 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşıladığı Sapanca Gölü’nde kış ayına rağmen su seviyesinde bir süre önce başlayan azalmalar artarak devam ediyor. Geçen seneye göre yağışlarda yüzde 40 azalma olmasından dolayı göldeki su seviyesinin düştüğü belirtildi.

Son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Yuvacık Barajına su almaya başlamasıyla gündeme gelen Sapanca Gölü’nde su seviyesinin SASKİ (Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi) tarafından 15 gün önce yapılan ölçümlerde Aralık ayında ilk kez 31 kod seviyesinin altına düştüğü açıklanmıştı.

Yine aynı açıklamada geçen yıl Aralık ayında 31.85 olan göldeki su kodunun bu sene yağışlarında geçen yıla oranla yüzde 40 azalması nedeniyle 30.65 seviyesine düştüğü belirtilmişti. Sakarya Büyükşehir ve Sapanca Belediye Meclis üyesi Hüseyin Mercan, Sapanca Gölü’nün normalin üzerinde bir çekilme ile karşı karşıya olduğunu belirterek, ”Suda yaklaşık 14-15 metre bir çekilme var. Bu normalin çok üzerinde bir çekilme. Bu kontrolsüz su kullanımdan, iki büyükşehirin almış olduğu su miktarından kaynaklanıyor. Buna birilerinin dur demesi lazım yada bu suyun kontrollü bir şekilde kullanılması gerekiyor. Sapanca Gölü su toplama havzası değil. Sapanca Gölü doğal bir göl. Bu gölün doğallığını bu şekilde suyu çekerek kurutmaya yönelik bir politikamı izliyor büyükşehir belediyeleri bunu anlamış değilim. Büyükşehir belediye başkanlarından rica ediyorum Sapanca Gölü’nün suyunu kontrollü bir şekilde tüketsinler. Sapanca Gölüne gelen su miktarı belli. Çıkan suyu da ona göre kontrollü bir şekilde alsınlar. Yoksa bu kullanım Sapanca Gölü’nün kurumasına neden olacak. Gölün 3-4 metre debisinin düştüğü ortada, yaklaşık 15 metreye yakında bir çekilme var. Bunu Sapanca Gölü’ne çok zararı var. Gölün kirlenmesini engellemek için mücadele eden birimler gölün kurumaması için hiçbir önlem almıyor. Tamamen suyu rant amaçlı kullanmaya başladıkları için Sapanca Gölü’nün halini görüyorsunuz. Buna birilerinin artık dikkat çekmesi gerekiyor. Sapanca Gölü’ne sahip çıkmalarını istiyorum. Özellikle Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’ndan Sapanca Gölü’ne sahip çıkmasını istiyorum. Çünkü verdiği her demeçte Sapanca Gölü benim göz bebeğim diyen bir belediye başkanının gelip bu durumu görmesini istiyorum. Şuan bulunduğum yerde 1 buçuk metreye yakın su olması gerekiyordu ama gördüğünüz gibi hep beraber karada duruyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Tarım Sektörünün Dev Buluşması

Vatandaşlar ise, son 10 günde su seviyesinin hızla azaldığını belirterek, ”Gölün durumu görüyorsunuz. Normalde su olması gereken yerden çok aşağıda. Özellikle son 10 günde Bunu nedenini bizde bilemiyoruz. Su olması gereken yerden 10 -15 metre aşağıya çekilmiş vaziyette. Bizde çok şaşırdık. Bu son dönemde olmuş bir şey daha önce hiç bu kadar çekildiğini görmedik” diye konuştular.


15 Aralık 2011. 19:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x