Sıtkı Koçman Anılıyor


Sektörümüze yem ve sağlık alanında büyük yatırımları olmuş,Muğla Üniversitesi’nin gelişmesinde büyük katkısı olan, adına kurulu vakıf aracılığıyla fakülte ve sosyal tesisler için 80 milyon Dolar, öğrencilere eğitim bursu olarak 3 milyon lira, bina ve tesislerin bakım onarımları için 2 milyon lira harcayan hayırsever İşadamı Sıtkı Koçman Muğla Üniversitesi’nde düzenlenen törenle anıldı.

Muğla Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Muğla Valisi Fatih Şahin, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Jandarma Alay Komutanı Fevzi Kurşun, Muğla Emniyet Müdürü Kadir Ay, Sıtkı Koçman Vakfı Onursal Başkanı Alaiddin Arpat, Sıtkı Koçman’ın torunu Alan Perese, kızı Okşan Koçman, Sıtkı Koçman Vakfı Başkanı Naci Parmaksız, Muğla Üniversitesi Rektör Vekili Ali Osman Gündoğan, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Sıtkı Koçman Vakfı Başkanı Naci Parmaksız, törende yaptığı konuşmada, Sıtkı Koçman’ın sanayi ve ticaret alanındaki öncülüklerinin ve üstün başarılarının yanında özellikle eğitim alanına büyük önem verdiğini belirterek, “Sıtkı Koçman iş hayatına başladığı harp yıllarında dahi ülkesinin kalkınması için çaba gösterdi. Yaşamının son döneminde bir vakıf kurmak suretiyle yarınımızın teminatı olan gençlerimize ne kadar önem verdiğini göstermiştir. Ülkemizin pek çok yerinde okul, hastane, sağlık ocağı ve benzeri kurumlar yaptırmış, verdiği burslarla pek çok gencin eğitim görmesini sağlamıştır” dedi.

DİĞER HABERLER
Hayvan Refahı Semineri

Koçman’ın sağladığı katkılar sayesinde Muğla Üniversitesi’nin gelişmesinde büyük payı olduğuna işaret eden Parmaksız, şöyle konuştu:

“Muğla Üniversitesi’nin cazibe merkezi haline gelmesinde Sıtkı Koçman Vakfı’nın önemi çok büyüktür. Vakıf aracılığıyla Mefharet Koçman Kız Öğrenci Yurdu, Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu, Sıtkı Koçman Öğrenci Sarayı, Fethiye Ali Sıtkı Mefaret Koçman Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Ali Koçman Kültür ve Sanat Sitesi, Mefaret Koçman Sağlık Merkezi, yerleşke altyapısı, Sıtkı Koçman Köprüsü, yerleşke içi yollar, çevre aydınlatması, Teknik Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu, Sıtkı Koçman Spor Tesisleri, 54 adet lojman, Fethiye Sağlık Yüksekokulu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne vakıf için 80 milyon Dolar, ayrıca binaların bakım ve onarımları için de 2 milyon lira harcandı.”

Koçman’ın Üniversite fakülte ve sosyal tesisleri yanında öğrencilere burs olarak da katkı sağladığını ifade eden Parmaksız, öğrencilere 3 milyon TL burs verildiğini kaydetti. Yurtiçi ve yurtdışında çalışma yürüten 185 öğretim elemanına 130 bin lira destek sağlandığını anlatan Parmaksız, 510 öğretim üyesine de Sıtkı Koçman Araştırma Ödülü çerçevesinde yatırım yapıldığını bildirdi.

Muğla Üniversitesi Rektör Vekili Ali Osman Gündoğan ise, Sıtkı Koçman’ın isminin sonsuza dek Muğla Üniversitesi’nde yaşayacağını söyledi. Koçman’ın 2005 yılında hayatını kaybettiğini anımsatan Gündoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

DİĞER HABERLER
Sıcaklıklar düşüyor

“Ancak anısı daima yüreklerimizde. Sıtkı Koçman’ın özgeçmişinden çıkardığımız ders, çok çalışmak, üretmek ve üretilenleri samimi olarak hiç bir kaprise, komplekse kapılmadan bütün insanlarla paylaşmaktır. Sıtkı Koçman’ın yardımları olmasaydı Üniversite olarak bugün geldiğimiz seviyenin herhalde yarılarında ya olurduk ya olmazdık. Öğrencilerimiz, çalışanlarımız ve Muğla’mız adına kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Onun hakkını ödemenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Sıtkı Koçman’ı sadece bir hafta değil, yılın tümünde düzenlediğimiz etkinliklerle anmak istiyoruz. Ayrıca Sıtkı Koçman Bilim Ödülleri son aşamasına geldi. Bu çalışma ile Sıtkı Koçman’ı ülkemizin bütün üniversitelerine tanıtmayı, bu suretle bütün Türkiye’ye Koçman gibi olmanın misyonunu sunmayı amaçlıyoruz.”

Konuşmaların ardından Muğla Üniversitesi’ne katkılarından dolayı Sıtkı Koçman Vakfı Onursal Başkanı Alaiddin Arpat, Sıtkı Koçman’ın torunu Alan Perese, Sıtkı Koçman’ın kızı Okşan Koçman, Sıtkı Koçman Vakfı Başkanı Naci Parmaksız’a çiçek ve plaket verildi.


14 Kasım 2011. 21:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x