Semt pazarlarında yavru balık satışı engellensin


289114_129393139860252219540_Original

 

 

 

Su ürünlerinin avlanması ve ticareti hususunda yetkili mercii Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’dür. Bu Genel Müdürlük aracılığı ile 4 yılda bir tebliğ edilen yer, zaman ve boy yasaklarına uyum, mecburidir. Gerisi yasa dışı av ve satışa girer.

 

Bu yasa dışı balıkların denetim yetkisi de 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetçilerinden başlayarak, yerel belediyelerin zabıta ekiplerine ve gerekli durumda polis ve jandarmaya kadar pek çok kişi ve kuruma verilmiştir.

 

55eb6d72f018fbb8f8c06975

 

Yasası ve denetim mekanizması bu kadar net olan yasa dışı balık av ve ticaretinin nasıl olup da yaklaşık 2 milyar dolar ekonomik büyüklüğe sahip semt pazarlarında satılmaya devam edebildiği elbette hayrete, hüzne ve hatta öfkeye layıkdır.

 

Sadece İstanbul’da günde 55-56 adet kurulan semt pazarlarının tüm Türkiye ölçeğinde denetimi, yasa dışı balık satan tezgahların tesbiti, sorumlularının cezalandırılması ve suçun tekrar etmemesine

yönelik çalışmaya aciliyet ve ehemmiyet verilmesi, yok olmaya yakın sucul kaynaklarımızın korunmasında önemli bir adım olacaktır. Zira ticeretinden kar değil, zarar görülen ürün piyasadan çekilir.

 

Yavru balıkların kar getiren bir mal değil, çocuklarımızın, torunlarımızın emaneti olduğu idrakıyla hareket edilmesini, yasanın uygulanmasını ve derhal semt pazarlarında yasa dışı balık satışının önüne geçilmesini istiyoruz.

 

Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar Istanbul, Türkiye

 


Yazan - 22 Kasım 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x