SETBİR Yönetim Kurulu Bakanlıkta


SETBIR - TC Gida Tarim  ve Hayvancilik Bakani Mehdi Eker Ziyareti (1)

 

Türkiye Süt, Et ve Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Zeki Ilgaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i makamında ziyaret etti. Ilgaz, SETBİR olarak bilgi birikimlerini paylaşmak istediklerini ifade ederken, Bakan Eker de SETBİR’den destek beklediklerini belirtti.

 

Türkiye’de süt ve et sektörünün ve bu sektörlere bağlı olan sanayinin gelişmesi için çalışmalar yapan Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR),Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bilgi birikimini paylaşacağı çalışmalar yapacak.

 

SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz ile SETBİR Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet, 16 Eylül 2014 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i makamında ziyaret etti. SETBİR Yönetim Kurulu Üyeleri ile Bakan Eker arasında geçen görüşmeden, bilgi birikimi paylaşımı ve işbirliği ortak kararı çıktı.

SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz, Bakan Mehdi Eker’i 62. Hükümette de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini yürütmesinden dolayı tebrik etti. Ilgaz, Bakan Eker’e Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nu çıkarmasındaki çabalarından dolayı teşekkür ederken bu yolla tarım arazilerinin kullanımı ile ilgili sorunların çözüme kavuşturulmasından dolayı minnet duyduklarını ifade etti. SETBİR olarak deneyimlerini, bilgi birikimlerini Bakanlıkla paylaşmak istediklerini söyleyen Başkan Ilgaz, “SETBİR bünyesinde Süt, Et ve Hayvancılık sektörlerinin her biri için oluşturduğumuz ihtisas komisyonlarında sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde yaptığımız çalışmaları konsolide ederek bütünsel çözümler üretmeye, proje haline getirmeye çalışıyoruz. SETBİR olarak uzun yılların birikiminden gelen tecrübelerimizi, düşüncelerimizi, çalışmalarımızı paylaşmayı arzu ediyor, Bakanlığımızdan SETBİR’e görev vermesini rica ediyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Ambalajsız peynir satışı yasaklandı

SETBIR - TC Gida Tarim  ve Hayvancilik Bakani Mehdi Eker Ziyareti (2) (2)

Ziyaretlerinden dolayı heyete teşekkür ederek sözlerine başlayan Bakan Eker,  Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nu çıkarmak için çok çalıştıklarını belirtti. Söz konusu kanunu çıkarırken partiler üstü bir anlayışla hareket ettiğini söyleyen Bakan Eker, bundan sonra arazileri böldürmeyeceklerini, bölünmüş olanların önemli bir kısmını toplulaştırdıklarını, 2023 yılında toplulaştırmayı bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

 

Kırmızı et üretiminde verimi ve kaliteyi artırmak için sürdürülebilir bir model oluşturduklarını dile getiren Bakan Eker, SETBİR’in bu konuda vereceği desteğin kendileri için önemli olduğunu belirtti.

 

Kendi görev süresinde tarımı sosyal bir olay olmaktan çıkartıp ekonomik bir faaliyet haline getirmek için çalıştığını belirten Eker, Türkiye tabiatının olmazsa olmaz formülü olan buğdayla koyunu hayata geçirdiğini ifade ederek, küçükbaş hayvancılığı artırdığını belirtti. Büyükbaş hayvancılığın ise ölçek ekonomisine konulması için önlem aldığını ifade ederek,50 baş ve üzerinde hayvan varlığı olan işletme sayısını 4.300’den 31.600’e çıkardıklarını belirterek; “eti etçi ırktan, sütü sütçü ırktan” elde etmek için çalıştıklarını vurguladı.

 

Kırmızı et üretiminde nitelikli ve dalgalanma yaratmayacak şekilde bir mekanizma geliştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Bakan Eker, “Kırmızı ette kalite ve standartları yakalayıp iç ve dış pazarlarda bunu stabil hale getirmek istiyoruz. Böylece et konusunu insanların gündeminden de düşürmüş olacağız” diye konuştu. Bakan Eker, kırmızı et üretiminde verim ve kalitenin artırılması çalışmalarında SETBİR’den destek beklerken Zeki Ilgaz, bu konuda ciddi çalışmalar yaptıklarını, ayrıca haksız rekabetin önlenmesi ve kayıt dışı ile mücadele konusunda projelerinin olduğunu ifade etti.

DİĞER HABERLER
Deri ve deri mamulleri ihracatı artıyor

 

Görüşmenin sonuna doğru, gerçekleştirilecek olan “kırmızı et çalıştayı” öncesinde Bakanlık temsilcileri ve SETBİR arasında ortak ön hazırlık toplantısı yapılması fikrine Bakan Eker olumlu yanıt verdi.

 

SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz, Bakan Mehdi Eker’e değerli zamanlarını ayırarak kendilerini kabul ettikleri için teşekkür etti.

 


22 Eylül 2014. 14:13
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x