Sinagogun çevresinde barış zinciri


0,,18272918_401,00

 

 

 

 

Norveç’te genç Müslümanlar şabat ayini sırasında bir sinegogun çevresinde “barış zinciri” oluşturarak Yahudilerle dayanışma içinde olduklarını gösterdi.

Danimarka’da bir sinagoga düzenlenen saldırıya belki de en anlamlı tepki Norveç’ten geldi. Başkent Oslo’da hahambaşı, geleneksel şabat ayinini yönettiği sırada genç Müslümanlar sinagogun çevresinde “barış zinciri” oluşturdu.

 

Çoğunluğunu başörtülü genç kadınların oluşturduğu yaklaşık 1300 kişilik grubun eylemi çevrede toplanan büyük bir kalabalık tarafından alkışlandı. Ayin bitip Yahudi cemaati dağıldığı sırada zincir henüz bozulmamıştı.

 

Norveç Yahudi Cemaati Başkanı Ervin Kohn, bu kadar çok Müslümanın antisemitizme karşı ayağa kalkmasının “eşsiz” olduğunu söyledi. Ervin Kohn “İçimiz umutla doldu” diye konuştu.

Gösteriyi organize edenlerden Zeeshan Abdullah, bu eylemle “savaş isteyenlerden çok daha fazla barışseverin olduğunu göstermek istediklerini” söyledi. Abdullah, “Dini farklılıklar ve konunun ardında yatan sebeplerin ötesinde insanlığa, barışa ve sevgiye dair hâlâ umut var” diye konuştu.

0,,18272917_401,00
Göstericilerden Hajrah Arshad da NRK televizyonuna, Yahudilerle dayanışma içinde olmak istediklerini ifade etti. Arshad, “Onların duyduğu korkuyu biz de duyuyoruz, taşıdıkları yükü onlarla birlikte omuzlayacağız” diye konuştu.
Bir saldırı olması ihtimali gözönünde tutularak gösteri sırasında çok sayıda polis görev yaptı, keskin nişancılar çatılara konuşlandırıldı.

Kopenhag’da Filistin kökenli bir Danimarka vatandaşı yaklaşık bir hafta önce din ve ifade özgürlüğünün tartışıldığı bir konferansta 1 kişiyi öldürmüş ve 3 polisi yaralamıştı. Birkaç saat sonra bir sinegogda 37 yaşındaki bir Yahudiyi öldüren saldırgan 2 polisi de yaralamıştı. Polisin evine düzenlediği baskında saldırgan vurularak öldürülmüştü.

 

©Deutsche Welle Türkçe
AFP, DPA / EC, ÇA


Yazan - 24 Şubat 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x