Somali’deki kıtlıkla mücadele


 

Fotoğraf ©FAO/ Karel Prinsloo

Somali’deki kıtlıkla mücadele için milyonlarca hayvanı tedavi ediyor

 

Hayvancılığın önemli geçim kaynağı olduğu ülkede 12 milyon hayvan tedavi edildi.

 

2 Haziran 2017, Roma/Mogadişu – Somali’de halk kıtlıkla mücadele ederken en önemli geçim ve gıda kaynakları olan hayvanların sağlığı büyük önem taşıyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ülkedeki hayvanların tedavisi için büyük bir kampanya başlatarak üç aydan kısa bir sürede 12 milyondan fazla hayvanı tedavi etti. Kampanya, geçimleri hayvancılığa bağlı olan yüzbinlere insanı kıtlığa karşı koruyor.

 

FAO Temmuz ortasına kadar 22 milyon hayvana ulaşmış olacak; bu da 3 milyondan fazla insanın girişimden yararlanması anlamına geliyor.

 

FAO Somali Temsilcisi Richard Trenchard “Hayvanları kurtarmak demek insan hayatını ve geçimini kurtarmak demek. Kuraklıktan dolayı havyanlar zayıf düşünce süt vermeyi bırakıyorlar ve ölüyorlar. Bu da çok sayıda insanın aç kalacağı anlamına geliyor.” diye konuştu.

 

Somali’de yaklaşık 3.2 milyon insan açlıkla mücadele ediyor. Çoğunluğu kırsal kesimlerde yaşıyor ve keçi, deve, koyun ve sığır bu kişilerin ana gıda ve geçim kaynağı.

 

Trenchard “Yerinden edilince kamplarda yaşayan insanlardan defalarca duyduğumuz şey hayvanlarını kaybettikleri zaman herşey çöküyor. Bu; onların tekrar eski hallerine dönmeleri için büyük bir mesafe almaları demek. Bu olmadan önce ailelere ulaşmak için müdahalelerimize hız verdik. Geçim kaynaklarının korunması kıtlığa karşı onlar için en iyi savunma.” dedi.

 

FAO keçi, koyun, sığır ve develeri tedavi etmeleri amacıyla Somali boyunca 150 veteriner ekibi devreye soktu. Ekipler Somalili profesyonel veterinerleri içeriyor.

 

Basit ve uygun-maliyetli bakım

 

Yem ve su eksikliğiyle oldukça zayıf düşen hayvanlar hastalıklara ve parazitlere karşı iyice korumasız hale geliyor. Çiftlik hayvanlarının koşullarını iyileştirmek için yürütülen entegre müdahale programı çerçevesinde hayvanlar multivitaminler ile destekleniyor; dahili ve harici parazitleri öldüren ve bağırsak solucanlarını temizleyen ilaçlarla tedavi ediliyor.

 

FAO veteriner ekipleri tarafından sağlanan basit ve uygun maliyetli bakımlar hayvanların canlı ve verimli kalmaları için kapasitelerini güçlendiriyor.

 

FAO’nun Somali’deki hayvancılık girişimi Birleşik Krallık’ın Uluslararası Kalkınma Birimi’nin (DFID) cömert yardımları ve Kanada Dışişleri, Ticaret ve Kalkınma Bakanlığı (DFATD) ile BM Merkezi Acil Müdahale Fonu’nun (CERF) önemli katkılarıyla destekleniyor. FAO da girişimi desteklelemek için kendi kaynaklarını devreye sokmuş durumda.

 

FAO Kıtlığı Önleme ve Kuraklık Müdahale Planı ile Somali’de kıtlığı önlemek için geniş çapta ve stratejik yardımlarda bulunuyor. Hayvanların tedavisinin yanısıra bu çabalar gıda satın almaları için kırsal kesimdeki ailelere nakdi yardım, tarımsal altyapının rehabilitasyonu için yerel halka yardım ulaştırma, çiftçilerin emek gücüne dayalı işlerini düşürmek için traktör hizmeti ve yerel tohumlar sağlama gibi faaliyetleri içeriyor.


Yazan - 2 Haziran 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x