Sonbaharda Trakya’da Bağbozumu


1469804830_FEST_trakya_bag_bozumu

 

 

 

 

 

İyi atların, kaliteli üzümün ve Yunan tanrılarının memleketi Trakya, Eylül ayında bir başka güzel! FEST’in sonbaharın bu tatlı günlerinde gerçekleştireceği ve bölgenin en seçkin bağlarında enfes tadımlarla renklenecek ‘Lezzetli Rota’sı, Tekirdağ’dan Vize ve Uzunköprü’ye uzanıyor.

 

 

 

 

İlk defa ozan Homeros’un İlyada’sında bahsi geçen ve tarihçi Herodot’a göre dünyadaki en kalabalık halklardan birini oluşturan antik Trak kavminden ismini alan Trakya’da binlerce yıldır sürdürülen bir gelenek var: bağbozumu.

 

 

Evliya Çelebi’nin “cihan bağı” olarak tanımladığı Tekirdağ, çağdaş Yunan edebiyatının öncülerinden Vizyenos’a göre “Trakya’da eşi benzeri olmayan” sakin şehir (cittaslow) Vize ve Ergene kıyısında dünyanın en uzun taş köprüsüyle süslenmiş Uzunköprü… FEST Travel’ın Lezzetli Rotalar® markası altında 23-25 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştireceği TRAKYA’DA BAĞBOZUMU gezisi, Tekirdağ-Vize-Uzunköprü üçgeninde yer alan bölgenin hem tarihi ve kültürel mirasını hem de bağlarının eşsiz lezzetlerini sizlere sunuyor.

 

 

Bu bağbozumu gezisinde her gün, bölgenin organik tarım yöntemleri kullanan en seçkin bağlarından birinde tadımlar gerçekleştirilecek: İlk gün Karaağaçlık’taki arazisinde çeşitli üzümleri “şato tarzı” işleyen Barbare Bağları’nın, ikinci gün ‘Lyre’ telli terbiye sistemi ile desteklenmiş ilk ve tek bağ arazisine sahip Arcadia Bağları’nın, son gün ise modern butik tesisinde 2008’den beri üretim yapan Şato Nuzun Bağları’nın konuğu olunacak.

 

 

On İki Olimpos tanrısından biri, Zeus’un oğlu ve Şarap Tanrısı Dionysos kültüne kaynaklık ettiği düşünülen Trakya’daki bu ‘Lezzetli Rota’, sonbaharın en güzel günlerinde antik bir geleneğin ve mirasın izinden gitmek isteyenleri bekliyor.


Yazan - 29 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, GIDA, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x