“Sosis köpeğe emanet edilemez”


Merkel’in sağ kolundan Rumları kızdıracak çok ağır sözler geldi.

 

Alman yetkili Kurt Lauk “Rumlar AB’den mali destek istiyor. Krizin ortasındayken, krizleri yönetemezler.

 

Sosis deposu köpeğe emanet edilmez” dedi.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in danışmanı, Hristiyan Demokrat Parti Ekonomi Konseyi Başkanı Kurt Lauk, Avrupa Destek Mekanizması’na (EFSF) başvurmasının ardından Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını devralmaması gerektiğini açıklayarak, “Kendisi bir krizin ortasındayken krizleri nasıl yönetebilir?” diye sordu. Lauk, İspanya, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan gibi mali destek talebinde bulunan bütün ülkelerin AB dönem başkanlığı yapamamalarını istedi. “Sosis deposunun başına köpek getirilirse bu Avrupa paradoksudur” diyen Lauk, AB dönem başkanlığı için ülkenin büyüklüğü değil itibarının kriter olması gerektiğini ifade ederek, “Kıbrıs (Rum tarafı) bu rolü nasıl üstlenebilir?” diye sordu.

 

‘Kabul edilemez bir durum’

 

Lauk, şöyle devam etti: “Kurtarma mekanizmasına başvuran bir ülkenin başkanlığı alması diğer üye ülkeler açısından kabul edilemezdir. ‘Kıbrıs’ hangi yetkiyle istikrar çabasına kayda değer ivme kazandırabilir? Kendisi bir krizin ortasındayken krizleri nasıl yönetebilir? Başkanı salgın bir hastalığın pençesinde yoğun bakım ünitesindeyken Avrupa’yı asla tedavi edemeyeceğiz.”

 

Türkiye başından beri karşı çıkıyor

Diğer Haberler:
Nöbetçi Alış Veriş Merkezi dönemi başladı

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, 1 Temmuz’da AB Dönem Başkanlığı görevini Danimarka’dan devralması bekleniyor. Ancak bu duruma Türkiye başından beri karşı çıkıyor. Ankara, Kıbrıslı Rumların AB dönem başkanlığını üstleneceği 1 Temmuz 2012-1 Ocak 2013 tarihleri arasında AB Başkanlığı ile ilişkilerin dondurulacağını açıklamıştı. KKTC Başbakanı İrsen Küçük de Merkel’in danışmanı Kurt Lauk’un sözlerini hatırlatarak, Güney Kıbrıs’ın 1 dönem başkanlığını üstlenecek olmasına sadece KKTC’nin değil, dünyadaki birçok ülkenin tepki gösterdiğini söyledi

 

Kıbrıslı Rum’lar IMF Kapısında

 

IMF Başkanı, Kıbrıs Rum Kesimi’nin finansal yardım talebi iddialarını doğruladı.

 

Yunanistan’daki ekonomik krizden etkilenen Kıbrıs Rum Kesimi hafta başında IMF’ye başvurmuştu.

 

IMF Başkanı Christine Lagarde, Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki ekonomik krizin önüne geçebilmek amacıyla Avrupa Birliği ülkelerinin yardıma hazır olduklarını ifade etti.

 

Lagarde, en kısa sürede Kıbrıs Rum Kesimi’ne bir IMF heyeti göndermeyi planladıklarını söyledi.

 


28 Haziran 2012. 14:02
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x