Sözleşmeli Besicilik Uygulaması Besiciye Fiyat Garantisi Sağlıyor


aa_picture_20150601_5508336_high

 

 

 

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral, sözleşmeli besiciliğin, besicilerin üretimdeki istikrarını sağlamak için önemli bir vasıta olduğunu söyledi. Genel Müdür Piral, sektör temsilcileriyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, sözleşmeli besicilik kapsamında yürütülen çalışmaların önemine değindi.

 

Bu uygulama sayesinde üreticilerin 6 ay öncesinden ESK ile sözleşme imzalayabildiğini ve sözleşme tarihindeki fiyatı garanti olmak kaydıyla hayvanını kestirebildiği vurgulayan Piral, “Ayrıca uygulamaya dahil olan besicilerimiz sözleşme primi ile desteklenmektedir. Fiyatlar aşağı düşerse sözleşme imzalandığı tarihteki fiyatlar geçerli olacak. Fiyatların yükselmesi durumunda ise en son artan fiyat üzerinden ödeme gerçekleştirecektir. Sözleşmeli besicilik, besicilerimizin üretimdeki istikrarını sağlamak için önemli bir vasıtadır” diye konuştu.

 

Kasım Piral, üreticilerin mağdur olmadan piyasa koşullarında hayvanını satması için her türlü tedbiri aldıklarını ve onlara pazar ve fiyat garantisi sağladıklarını belirterek, “Sözleşmeli besicilik, sırf et fiyatlarının yüksek olduğu dönemde et sanayicisinin veya ESK’nın fiyatlarının istikrarsız ve aşağı doğru hareket ettiği dönemde besicinin aradığı bir model olmamalıdır. Temel itibarıyla her iki tarafın da menfaatlerini koruyan bir belgedir” ifadelerini kullandı.

 

“Yaza girilirken et tüketiminde artış olur”

 

ESK Genel Müdürü Piral, Ramazan ayında kırmızı et sıkıntısının yaşanmayacağına vurgu yaparak, “Yaza girilen her dönemde et tüketiminde bir miktar artış olur.  Sektörümüz, talebi karşılamaya hazırlıklıdır” dedi.


Yazan - 17 Haziran 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x