Brüksel’de 5 bin porsiyon balık ikramı


 

IMG_5166

 

Türk su ürünleri sektörü, sektörün dünyadaki en büyük fuarı olan ve bu yıl 24. kez düzenlenen, Brüksel Su Ürünleri Fuarı’nda göz kamaştırdı. Türk balıklarını Avrupalı ziyaretçilerin beğenisine sunan Su Ürünleri Tanıtım Grubu; fuarlar sayesinde Dubai’ye ihraç ettiği, eski Sipari Restaurant aşçısı İbrahim Önen ve Brüksel’de yerleşik Ömer Gürışık’ın sunumuyla Türk balıklarını Avrupalı ziyaretçilere 5 bin porsiyon Türk balığını ikram etti.

Türk su ürünlerinin tanıtımı amacıyla 2016 yılında 11 fuarda tanıtım atağını programlayan Su Ürünleri Tanıtım Grubu, 2016 yılının ilk çeyreğinde Türkmenistan, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve İstanbul’da düzenlenen gıda fuarlarından ve Expo Antalya etkinliğinden sonra Brüksel’de, düzenlenen Seafood Expo Global/Avrupa Su Ürünleri (ESE) Fuarı’na katılarak tanıtım atağını sürdürdü. Türkiye’nin 12. Kez katıldığı ESE Fuarı’na Türkiye’den 19 firma iştirak etti.

5 bin porsiyon balığın katılımcılara ikramıyla büyük bir lezzet tanıtımının amaçlandığını söyleyen Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, dünya su ürünleri ihracat hacminin 130 milyar dolar olduğunu kaydetti. İşliel, “Bu ihracat hacminin içinde bizim payımız yaklaşık 700 milyon dolar. Ancak 2000 yılında 90 milyon dolardı. İyi bir seviyeye ulaşmakla birlikte daha gitmemiz gereken çok mesafe olduğunu biliyoruz. Artık ihracat ürünlerimizi farklılaştırmamız gerekiyor. 6,74 dolarlık ortalama ihracat fiyatıyla 2023’ü ve hedeflediğimiz 500 milyar doları yakalayamayız. Su ürünlerinde ise bu hedef 1,5 milyar dolar. Hem yeni bir güzergâh hem de koşarak gitmemiz gerekirken ortalama fiyatımızı da arttırmamız gerekli. Yani sektörümüz için inovasyonu olmazsa olmaz hale getirmemiz gerekiyor. Su ürünlerinde ihracat kilogram fiyatımız en çok sattığımız taze ürünlerde 5,55 dolar. Bunu daha da yükseltmek için uğraşmalıyız” dedi.

Su ürünlerinde en büyük pazarımız Avrupa…

Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, Türkiye Milli Katılım Organizasyonu İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilen Brüksel Su Ürünleri Fuarı’na Türk su ürünleri sektörünün büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Sektörün büyük oyuncusu 15 Türk firmasının milli katılımla, 4 firmanın ise bireysel olarak fuara katıldığını, fuarda yaşanan olaylara bağlı olarak ziyaretçi anlamında çok az bir düzeyde gerileme olsa bile en büyük ilgi gören pavyonlardan birisinin de Türkiye pavyonu olduğunu, Türkiye’ye yeni ticari bağlantılarla dönmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Dünya gıda sektörü için en hızlı büyümeyi gösteren kültür balıkçılığı sektöründe Türkiye’nin parlayan yıldız konumuna geldiğini anlatan İşliel, “Sürdürülebilir üretim potansiyeli, entegrasyonunu tamamlamış dünya standartlarındaki üretim ve işleme tesisleri artık AB pazarında ülkemize büyük bir ayrıcalık getiriyor. Türkiye’nin taze balık pazarında ulaşabildiği coğrafyayı zenginleştirmek amacıyla, işlenmiş, dondurulmuş ürünler ile tüm dünyayı pazar olarak görüyoruz. Türkiye’de su ürünleri işleme tesisleri bu amaç doğrultusunda son yıllarda büyük gelişim gösterdi. Türk su ürünleri firmaları dondurulmuş levrek, çipura ve alabalık üretiminde büyük mesafe kat etti. Bugün tüm dünyaya dondurulmuş su ürünleri sunar konuma geldik. Sektörümüz 2014 yılında 693 milyon dolar, 2015yılında ise 690 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi, 2023 yılında ise 1,5 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

B38T0124

Avrupa’nın da en büyük tedarikçisi Türkiye…

Yunanistan’daki ekonomik kriz sonrasında Avrupa Birliği’nde en büyük tedarikçi konumuna yükseldiklerini kaydeden Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise; “Türk Su Ürünleri Sektörü altın çağını yaşıyor. Avrupa’da tüketilen 4 çipura ve levrekten birisi Türkiye’den gidiyor. 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 16’lık ihracat artışı ile 192 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Böylece ihracatını artıran sektörler arasında yerimizi aldık. İhracatımızda Avrupa Birliği ülkeleri büyük dilimi oluşturuyor” diye konuştu.

Kızıltan, ayrıca Türkiye’nin Su Ürünleri Sektörü’nde son yıllarda yakaladığı büyük başarının tüm dünyada yakından takip edildiğini de vurguladı.

Fuar nedeniyle sektör temsilcilerinin Brüksel’de olması dikkate alınarak alabalık ile levrek ve Çipuradaki subvansiyon sorusturmalari konusunu görüşmek üzere heyet olarak 27 Nisanda Avrupa Birliği Komisyonu üyelerinden randevu alarak görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Kızıltan,  alabalikta yeniden gözden geçirme soruşturması için başvuru yapıldığını, vergi oranlarının düşmesinin beklendiğini, 2016 yılında Gıda,  Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının  üretim desteği verilmemesi halinde levrek ve cipuraya vergi uygulanmayacagini tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

IMG-20160426-WA0010

Fuar katılım bilgisi;

T.C. Belçika Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Durali Koçak, THY Kargo Pazarlama ve Satış Müdürü Ömer Faruk Kılıç, T.C. Brüksel Başkonsolosu Ali Barış Ulusoy, T.C. Brüksel Ticaret Başmüşaviri Bülent Uğur Ecevit, T.C. Brüksel Konsolosu Ahmet Yavuz Aybaş, T.C. Anvers Başkonsolosu Sn. Metin Ergin, T.C. Anvers Konsolosu Ali Sevim, T.C. Brüksel Ticaret Başmüşaviri Sn.Bülent Uğur Ecevit, Ticaret Müşaviri Sn.Nilgün Bükülmez Fuara katılarak Türk firmalarını ziyaret etti. Brüksel Su Ürünleri Fuarı’na  milli katılım organizasyonuyla Türkiye’den Su Ürünleri Tanıtım Grubu yanında Agromey Gıda ve Yem San. Tic. A.Ş, Alima Su Ürünleri ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş., Bağcı Balık Gıda ve Üretimi Sanayi ve Ticaret A.Ş, Bal-Pi Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Başaran Balıkçılık San.ve Tic. Ltd.Şti.,  Group Sagun  (Kemal Balıkçılık İhr. Ltd. Şti), Gümüşdoğa Su Ürünleri Üretim İhr. ve İth. A.Ş.,. Kılıç Deniz Ürünleri  A.Ş, Kopuzmar Su Ürünleri San. ve Dış Ticaret A.Ş., Kuzey Balıkçılık Gıda Tur.İth.İhr.San. ve Tic.A.Ş., Pınar Entegre Et ve Un San. A.Ş, Sağdıçlar Balıkçılık Turz.Inş. Gıd.Elek.Elekt.San.Ve Tıc.Ltd. Sastaş Samsun Soğutma Tesisleri A.Ş.  ve Sasu Su Ve Tar.Ür.Gıda Teks.San.Tic. A.Ş., firmaları ile bireysel olarak Dardanel Su Ürünleri, Kocaman Balıkçılık, Penta Su Ürünleri  ve Şekermaksan Makina Tarım San. ve Tic. Ltd. Şti.katıldı.

STG’nin 2016 yılının ilk çeyreğinde katıldığı fuarlar;

Ø  Türkmenistan/Aşgabat, 9-11 Şubat 2016, 7.Türk İhraç Ürünleri Fuarı,

Ø  Almanya/Bremen, 14-16 Şubat 2016, Fish International,

Ø  ABD/Boston, 6-8 Mart 2016, Seafood Expo North America,

Ø  Türkiye/İstanbul, 23-26 Mart 2016, Seafood Istanbul,

 

 


Yazan - 28 Nisan 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x