Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Sektöre Gurur Veriyor


su-urunleri-ve-su-urunleri-ve-hayvansal-mamuller-7

 

 

 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 2014 yılında Türkiye’ye 687 milyon 218 bin dolar döviz kazandıran 36 üyesini ödüllendirdi.

 

 

Su ürünleri, kanatlı eti ve yumurta sektörlerinde en fazla ihracat yapan 10’ar firmaya ödül verilirken, bal ve süt ürünleri ihracatında ise ilk 3’te yer alan firmalar ödül kazandı. 36 firma birliğin 2014 yılında gerçekleştirdiği 818 milyon 619 bin dolarlık ihracatın yüzde 84’üne imza attı.

 

 

Yumurta sektöründe Afyon Yumurta

 

 

Su ürünleri sektöründe KLC Gıda Ürünleri İth. İhr. ve Tic. A.Ş. birinci olurken, kanatlı sektöründe Keskinoğlu İç ve Dış Tic. Ltd. Şti., ilk sırada yer aldı. Yumurta sektöründe Afyon Yumurta İth. İhr. ve Tic. A.Ş. zirvenin sahibi oldu. Bal sektöründe Doğa Arı Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti., süt ürünleri sektöründe ise Yaşar Dış Ticaret A.Ş. birinciliği elde etti.

 

 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2014 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı ihracat şampiyonlarının ödül töreni ile birleşti.

 

Genel Kurulda konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün 2014 yılında yüzde 15’lik ihracat artış hızı yakalayarak ilk kez 2 milyar dolar sınırını geçerek, 2 milyar 277 milyon dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırdığını, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin ise 2000 yılında 80 milyon dolar seviyesinde olan ihracatını sürekli arttırarak 2014 yılı sonunda 818 milyon 619 bin dolara ulaştığını ve Ege İhracatçı Birlikleri’nde ihracatını en fazla arttıran birlik olduğunu ifade etti.

 

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründeki başarıda en büyük pay sahibi olan ihracat şampiyonlarına ödül vererek motive etmek ve yanlarında olduklarını hissettirmek istediklerini anlatan Kızıltan, “2015 yılının ilk çeyreğinde gerek yakın coğrafyamızdaki siyasi krizler, gerekse petrol üreticisi ülkelerdeki alım gücünün düşmesi nedeniyle Türkiye ihracatında yüzde 12’lik düşüşe rağmen ihracatımızı yüzde 1 arttırdık ve 210 milyon dolara ulaştık. Bu başarıda büyük pay sahibi olan ihracatçılarımıza altın madalya bile versek azdır. 2015 yılının kalan diliminde ihracat artış hızımızı daha da arttırmayı ve 2015 yılında 1 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Su Ürünleri Tanıtım Grubu ve Kanatlı Tanıtım Grubu’nun 2015 yılında dünyanın dört bir tarafında Türk su ürünleri ve kanatlı ürünlerinin tanıtımına devam edeceğini de belirten Kızıltan şöyle konuştu: “Su Ürünleri Tanıtım Grubu 17, Kanatlı Tanıtım Grubu 15 ülkede fuara katılacak. Geçmiş yıllarda küçük stantlarla katılıyorduk, bundan sonraki süreçte 250 metrekarelik ve daha büyük devasa stantlarla katılacağız ve Türk ürünlerini tanıtacağız.”

 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2015 yılı bütçesi ise 2 milyon 600 bin TL olarak kabul edildi.


Yazan - 10 Nisan 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x