Süleyman Seba’yı uğurluyoruz! Gözyaşları ve alkışlar…


954a9496a86aad4b022dda5c24e8c7e8_k

 

 

 

 

Çok sevdiği Beşiktaş’ına ve gönül dostlarına bugün veda ediyor Seba… Türkiye yeri dolmayacak bu ‘güzel insana’ el sallıyor. Seba’nın naaşı önce evine getirildi ve burada helallik alındı. ve Akaretler’e kulüp binasına geçildi. Ardından Vodafone Arena’da Seba için tören düzenlendi. Taraftarlar Seba’nın naaşını omuzlarda taşıyarak Dolmabahçe Camii’ne ulaştı.Seba son yolculuğuna uğurlanırken Beşiktaş Köyiçi sokakları ve stada çıkan yollar büyük bir taraftar yoğunluğu yaşanıyor.

 

 

Efsane Başkan Süleyman Seba son yolculuğuna uğurlanıyor. Stattaki tören öncesi ev ve kulüp binasında helallik alındı. Ardından Seba’nın naaşı Vodafone Arena’ya getirildi. Arena’da yapılan törenin ardından cenaze namazı için Dolmabahçe Camii’nde gelindi. Seba’nın naaşı omuzlarda taşındı. Şimdi on binler cenaze namazını bekliyor.

abd9657930d8caad734

 

Seba’nın naaşı, Nişantaşı Amerikan Hastanesi’nden alındıktan sonra ilk olarak evinin önüne getirildi.

 

Burada komşulardan ve sevenlerinden helallik alındı. Ardından alkışlar içinde Akaretler’e kulüp binasına geçildi. Burada da Beşiktaş’ın kulüp personelinden helallik alındı.

 

Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın naaşı saat 10.00’da hastaneden çıkarılarak evinin önüne getirildi.

fdfe5e2f863aa89b71f73af5ce994240_k

Hastane önüne büyük ebatta bir Süleyman Seba posteri ve bir Beşiktaş Bayrağı asıldı.

 

Seba’nın naaşı çıkarken hastanede eski talebelerinin yanında olduğu görüldü. Samet Aybaba, Rıza Çalımbay, Gökhan Keskin gibi efsane kadronun efsane isimleri Seba’yı son yolculuğuna uğurlamak için hazır bulundu. Beşiktaş Belediyesi Eski Başkanı İsmail Ünal ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedaroğlu da hastaneye gelen isimler arasında yer aldı.

 

Seba’nın naaşı Vodafone Arena’da

 

Seba’nın naaşı eskiden statta eski açık tribünü olarak belirtilen yere doğru götürüldü. Konuşma için hazırlanan kürsünün yanında Seba’nın naaşı yer aldı. Stada Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarları hep birlikte girdi.

1a187990d1e899e521ab5f74db9756ef_k

“SEVENLERİ KİMSE AYIRAMAZ Kİ”

DİĞER HABERLER
Aç kalan tilkileri bahçesinde besliyor

 

Cenaze aracına eşlik eden taraftarlar, “Seba ölmedi kalbimizde yaşıyor” , “Büyük başkan” ve “Süleyman Seba’nın evlatlarıyız” şeklinde yüksek sloganlar attılar. Taraftarlar ayrıca şu marşı da dile getirdiler:

“Yağmurlu bir günde görmüştüm seni 

 

Üstünde çubuklu formalar vardı 
O anda tutuldum aşık oldum ben 
Hayatın anlamı siyah-beyazdı… 

Ölümle yaşamı ayıran çizgi 
Siyahla beyazı ayıramaz ki 
Her yolun sonunda ölüm olsa da 
Sevenleri kimse ayıramaz ki.”

 

 

“SEBA ÖLMEDİ KALBİMİZDE YAŞIYOR”

 

Cenaze aracına eşlik eden taraftarlar, “Seba ölmedi kalbimizde yaşıyor” , “Büyük başkan” ve “Süleyman Seba’nın evlatlarıyız” şeklinde yüksek sesle sloganlar attılar.

 

Cenaze aracı sahaya girdi

 

Vodafone Arena’da gerçekleşecek cenaze töreni için 2 bin kişilik yer ayrıldı. Cenaze arabası sahaya indi ve Vodafone Arena’nın açılışını yapması istenen Seba’nın naaşı, santra noktasına getirildi.

 

Stat doldu, futbolcular da geldi

 

Kapalı tribünün alt kısmı yani inşaatı biten bölüm tamamen doldu. Teknik Direktör Bilic ve Beşiktaş futbol takımı cenaze töreni için geldi. Beşiktaş Kulübü teknik heyeti, malzemecileri, Seba’nın başkanlığı döneminde görev yapanlar, altyapı takımları, basketbol ve voleybol takımları statta yerini aldı.

28d6baa99f125a832093964603e57096_k

 

Çarşı’da saygı duruşu – Beşiktaş sokakları inledi

 

Seba, Beşiktaş semtinden tarfatarlar tarafından uğurlanıyor. Dakikalar geçtikçe artan bir kalabalık var. Çarşı 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Kartal Heykeli’nden yürüyüşe geçti. Efsane Başkan Süleyman Seba için, Beşiktaş Çarşı’da alkış tutuluyor.  Köyiçi’nden Dolmabahçe’ye ağaçlı yola çıkan tarafta yoğun taraftarlar var ve Seba tezahüratları yapıldı. ‘Beşiktaş’ın babası Süleyman Seba”, “Babaların Babası Süleyman Seba” Babalara ölüm yakışmaz Süleyman Seba, Bu gece gözyaşımızı kimse silmesin, unutursak kalbimiz kurusun” “Seba ölmedi kalbimizde yaşıyor” tezahüratları ile Beşiktaş sokakları inledi.

 

Fikret Orman’dan Seba sözleri! Taraftar araya girdi…

DİĞER HABERLER
Sanatçı Fikret Otyam hayatını kaybetti

 

Fikret Orman, Süleyman Seba’nın vefatı dolayısıyla Vodafone Arena’da düzenlenen törende konuştu. Orman’ın konuşmasını taraftarlar stat talebi ile böldü.

 

 

Fikret Orman, Süleyman Seba’nın vefatı dolayısıyla Vodafone Arena’da düzenlenen törende açıklamalar yaptı.

 

Orman yaptığı konuşmada,”Değerli konuklar, Beşiktaşlılar… Acımız çok büyük… Beşiktaş’ın çok önemli bir çınarını daha kaybetmiş bulunuyoruz. Çok önemli bir spor adamını kaybetmiş bulunuyoruz. Çok önemli bir barış insanını kaybetmiş bulunuyoruz. Farkındaysanız, büyük felaketlerden sonra bile bütün toplumun kavga ettiği durumlarda siyasetçileri, spor insanlarını ve tüm Türkiye’yi bir araya getirebilecek önemli bir insanı kaybettik.

 

Bize çok şey öğretti Süleyman Ağabey… Beşiktaşlılık duruşunun simgesi olan insandı. Zarafeti, centilmenliği, rakiplere saygı duymayı, hak yememeyi Süleyman Ağabey’den öğrendik.

 

Şeref’iyle oynamayı, Hakkı’yla kazanmayı bize O öğretti. Hepimizin Süleyman Ağabey ile bir anısı var. Burada eski yönetici arkadaşları, dostları, Beşiktaş Camiasından birçok insanla anısı var. Bu anılar O, ne kadar rahmete ulaşsa da bizlerle beraber yaşayacak. Allah rahmet eylesin, Allah bizlere ona layık olmayı nasip etsin.

 

Bu stadı bir an önce bitirip ona layık olmaya çalışacağız. Süleyman Ağabey bir sözü çok kullanırdı: “Bazılarını bir zaman için aldatabilirsiniz, bazılarını her zaman aldatabilirsiniz ama herkesi her zaman aldatamazsınız.”

 

Süleyman Ağabey bizi hiçbir zaman aldatmadı. Ona camiam adına teşekkür ediyorum. ifadelerini kullandı.

cc5fe69ced3f922db428aacb4eb7520a_k

TARAFTARDAN STAT İSMİ TALEBİ

 

Vodafone Arena’da Süleyman Seba için düzenlenen tören sırasında taraftarlar stadın ismi için düşüncelerini toplu halde ve tezahürat yaparak dile getirdiler. Başkan Fikret Orman’ın konuşması sırasında yükselen tezahüratta “Seba yapsana Seba yapsana, Stadın adını Seba yapsana” diye tempo tutan taraftarlar, Fikret Orman’ın konuşmasının kesilmesine de sebep oldular.

DİĞER HABERLER
Karkas et yerine kesimlik hayvan ithal edilecek

 

Bilindiği gibi Beşiktaş Yönetimi inşaası devam eden İnönü Stadı’nın isim hakkı için Vodafone ile sözleşme yapmış ve stadın ismi Vodafone Arena olarak belirlenmişti.

 

“Sadece Beşiktaş’ın değil Türk sporunun onursal başkanıydı”

 

Törende Süleyman Seba’nın ailesini temsilen Prof. Dr. Ayhan Kızıl bir konuşma gerçekleştirdi ve şunları söyledi:

 

“Değerli ağabeyimin cenaze töreninde konuşmak gerçekten çok güç. Spor camiasına idol olmuş, gönüllerde yer tutmuş bir insandı Seba. Bunun ispatını bugünkü cenaze töreninde görüyoruz. Buraya gelerek acımızı paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Medyada Seba anlatılıyor. Yaptıkları gösteriliyor. Şimdi dirilse ‘ben bunları yapmadım’ der. 6 ay süren rahatsızlığı boyunca desteklerini esirgemeyen Beşiktaş JK Başkanı Fikret Orman ve Rahmi Koç’a teşekkürlerimi sunuyorum. İnsanlar görevleri boyunca takdir edilmeyebilirler ama toplum onları değerlendirir ve bir köşeye koyar. Süleyman Seba, sadece Beşiktaş’ın değil Türk sporunun onursal başkanıydı. Süleyman ağabey; ruhun şad, cennetin mekan, yolun açık olsun.”

 

GORDON MİLNE SÜLEYMAN SEBA İÇİN KONUŞTU: 

 

Yıllarca emek verdiğimiz ve büyük başarılar yaşadığımız kulübümüz en büyük rengini kaybetti. Kendisi benim için çok ayrı bir yere sahip. Birlikte nice iyi günler yaşadık. Beşiktaş’a bütün ömrünü adamış bir insandı. Tüm Beşiktaş camiasının ve Türkiye’nin başı sağolsun. Duygularımı tarif etmekte zorlanıyorum. Çünkü, Süleyman Seba’yla yaşadıklarımız kitaplara sığmaz. Kendisi gibi insanlara, yalnızca Beşiktaş ve Türkiye’nin değil tüm dünyanın ihtiyacı var. Gordon Milne olarak sadece başkanımı değil en büyük dostumu da bugün uğurluyorum. Hepimizin tekrar başı sağolsun.

26fcd6bada75ead20c1560cd0e5a2e60_k

Vodafone Arena’daki tören sonrası Seba’nın naaşı ve taraftarlar cenaze namazını kılmak için Dolmabahçe Camii’ne doğru yola çıktı. Cuma namazına müteakip kılınan cenazı namazı sonrası Seba’nın naaşı, Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

se500fa75186

 

Tören için lütfen tıklayınız…

https://www.youtube.com/watch?v=8CkpwAA5UIA


15 Ağustos 2014. 15:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x