Suni Tohumlamada Büyük Başarı


suni-tohumlama-yapilan-inek-ucuz-dogurdu

 

 

BOLU- Tohumlama faaliyetleri 2006 yılında özelleşmiş olup Serbest Veteriner Hekimlerce yürütülmektedir. Serbest Veteriner Hekimler ile her yıl imzalanan protokol gereği Suni Tohumlama faaliyetleri kontrol altında tutulmaktadır. İl Müdürlüğünün konuya duyarlılığı ve Serbest Veteriner Hekimler ile koordineli çalışmaları ile il genelinde Suni Tohumlama başarılarında büyük artış gözleniyor.

 

 

Konu ile ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, suni tohumlama faaliyetlerinde 2006 yılında özelleştiğini ve bu kapsamda serbest Veteriner Hekimlerle her yıl devir sözleşmesi imzalandığını, yapılan çalışmalar sonucunda il genelinde başarı oranlarında büyük artışların olduğunu belirtmesinin ardından; 2011 yılından bu yana il geneli suni tohumlama başarı ortalamasının %38’lerden %56’lara çıktığını ve bunun sonucunda yılda ortalama 5.000 adet suni tohumlamadan doğan buzağı sayısında artış olduğunu belirtti.

 

 

Ayrıca Taş, başarı oranındaki artışın ıslah çalışmalarına ve il ekonomisine büyük ölçüde katkı sağladığını belirttikten sonra 2014 yılında sperma stok cetveli kontrolüne geçtiğini, Bakanlığın 2015 yılında sperma tahsis edilerek suni tohumlama kayıtlarına başlanıldığını belirtti. Serbest Veteriner Hekimlere uyarılarda bulunan  İsmail TAŞ Veteriner Hekimlerin sperma faturalarını zamanında teslim etmelerini, stok kontrollerini düzgün yapmaları gerektiğini ve Suni Tohumlama faaliyetlerinde ırk bozumu yapmamaları gerektiğini belirtti.

 


Yazan - 2 Kasım 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x