Süper bakteri MDSA kontamine tavuklar yoluyla yayılıyor olabilir


Superbug MRSA may be spreading through contaminated poultry (*)

Orjinalinden özetleyerek çeviren:
Dr. Kaya Demirözü
Kanatlı Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
drk.demirozu@yahoo.com

George Washington Üniversitesinin yeni bir çalışması, tehlikeli süper bakteri; Methicillin’e Dirençli Staphylococcus aureus’un (MDSA) yeni bir suşu kontamine tavukların tüketilmesi, temas, ellenmesi veya taşınması yolu ile insanlara yayılabileceğine dair güçlü kanıtlari sunuyor. Araştırma, kümes hayvanlarının insanlarda ciddi enfeksiyonlara ve hatta ölüme neden olabilen süper bakteri ile bulaşmaya maruz kalmanın önemli bir kaynağı olabileceğini gösteriyor.

Kanatlı eti tüketicileri potansiyel olarak risk altında

Çalışma, kanatlılarla ilişkili yeni tanımlanmış MDSA suşu üzerine odaklanmaktadır. MDSA genellikle tavuklarda ve eti yenilen diğer hayvan türlerinde bulunmaktadır. Araştırmacılar yetiştiricilerin, çiftlik çalışanlarının, veteriner hekimlerin ve doğrudan hayvancılıkla uğraşan diğer kişilerin MDSA enfeksiyonu riski taşıdıklarını farkındalar. Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yapılan bu yeni çalışma, çiftlik hayvanları ile ilişkisi olmayan kişilerin, büyük olasılıkla kontamine kanatlı eti tüktmek veya elle temas etmek suretiyle bu yeni kanatlı hayvan kaynaklı MDSA suşu ile kontamine olduklarını ve enfekte olduklarını belirtmektedir.

Staphylococcus aureus (MDSA)

George Washington Üniversi Milken Enstitüsü Halk Sağlığı Okulu Antibiyotik Direniç Eylem Merkezi Direktörü Lance Price; “Doğrudan çiftlik hayvanlarıyla çalışan kişilerin MDSA enfeksiyon riskinin yüksek olduğunu biliyoruz, ancak bu, günlük tüketicilerin de potansiyel olarak risk altında olduğuna dair güçlü kanıt sağlayan ilk araştırmalardan biridir”.

Diğer Haberler:
Altlık kalitesi nasıl korunur?

Danimarka Statens Serum Enstitüsünde bilim adamı veteriner Jesper Larsen, “Bu kanatlı kaynaklı MDSA gıdalardan insanlara bulaşma yeteneği ne sahip olabilir.MDSA değişime devam ettikçe hayvanlardan insanlara ye ni yollarla yayılabilir” görüşündedir.

Staphylococcus aureus (MDSA)

MDSA’nın genetik analizi

Araştırmacılar, Statens Serum Enstitüsü’ndeki ulusal veri tabanını gözden geçirdiler. Danimarka’nın kentsel bölgelerinde yaşayan ve MDSA ile enfekte edilen veya hastaneye yatırılan 10 kişiyi buldu. Skov, Price ve meslektaşları bu vakalardan MDSA’yı incelemek için özele bir genetik analiz kullandılar. Diğer Avrupa ülkelerindeki insanlar, hayvancılık ve gıda ürünlerinde bulunan suşlarla karşılaştırdılar.

Bulgular:

Şehirde yaşayan on Danimarkalı kanatlı kaynaklI MDSA’nın yeni bir suşuyla enfekte edildi. Bu on denekte hayvan kaynaklı bir MDSA türü daha önce hiç saptanmmış, hiçbiri çiftliklerde çalışmamış veya gıda sağlanan hayvanlara doğrudan temasları olmamıştır. Araştırmada belirlenen kanatlı hayvan kaynaklı MDSA suşu Danimar ka’lı çiftlik hayvanlarında saptanamadı ancak diğer Avrupa Birliği ülkelerinden ithal kanatlı eti tehlike kaynağı olabilir.

Kente yaşayan Danimarkalı’larda saptanan yeni suşun izolatları birbirleriyle hemen hemen aynıydı; bu bulgu, ortak bir kaynağın – muhtemelen kontenine kanatlı etinin – suçlu olabileceğini göstemektedir.

Gıda amaçlı yetiştirlen hayvanlarda antibiyotiklerin rolü sorgulandı

Diğer Haberler:
Kanatlılarda bağırsak sağlığı: Bütünsel bir yaklaşım

Proje ekibinden Skov’a; “Bulgularımız kanatlı eti bu enfeksiyonlar için bir kaynak oluşturmakta. Şu an et ürünleri, MDSA’nın insanlara sadece ikinci derecede bir iletim yolu gözüküyor. Fakat bulgularımız yine de, gıda üreten hayvanlarda antibiyotik kullanımının azaltılmasının önemini ve hayvangıdainsan ilişkisinin gözetim altında tutulması gerekmektedir.”

Diğer araştırmalar, besi hayvanlarına gelişimilerini hızlandırmak için düşük dozlarda antibiyotik vermeyi ve aşırı kalabalık, sağlıksız yaşam koşullarının iyileştirilmemesi, modern tarım uygulamalarının esikliği, bu çalışmada tanımlanan yeni MDSA suşu gibi süper bakterilerin gelişimine neden olduğunu ileri sürmektedirler. Buna ek olarak, gıda denetçileri genellikle kümes hayvanlarını ve diğer gıda ürünlerini MDSA kontaminasyonu için test etmemekte, bunun yerine Salmonella ve diğer tipik gıda kaynaklı patojenler üzerinde yoğunlaşmaktadırlar.

Süper bakterilere daha fazla dikkat edilmelidir

Price’a göre; “Besinlerimizde test edilen patojen sayısını arttırmamız gerekiyor ve dünya genelindeki endüstriyel çiftliklerde gereksiz antibiyotik kullanımını azaltmak için uluslararası organizasyona ihtiyaç var. Bu, AB’ye veya Danimarka’ya has bir sorun değil. Süper bakteriler siyasi veya coğrafi sınırlara saygı göstermiyor, bu nedenle halk sağlığı tehdidine karşı birlikte çalışması gerekmektedir. Uluslararası ticaret anlaşmalarının etteki süper bakteri riski için hazırlandığından emin değilim.”

Diğer Haberler:
Prof. Dr. Zehra Ayhan, “Tavuk üretiminde hormon kullanılmıyor”

Skov,: “Hayvancılıkta antibiyotik kullanımını kontrol altına alınmazsa hayvan sağlığıyla ilişkili MDSA suşlarının ortaya çıkması, şu an yaşadığımızdan daha fazla insan sağlığına tehdit oluşturacağı endişesindeyim.”

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/09/160921085050.htm

https://www.poultryworld.net/Health/Articles/2016/9/Contaminated-poultry-spreads-superbug-to-humans-2883078W/

(*):Rosie Burgin, Superbug MRSA may be spreading through contaminated poultry www.sciencedaily.com/releases/2016/09/160921085050.htm>..
www.worldpoultry.net/…/Contaminatedpoultryspreadssu… Özetlenerek çeviri


Yazan - 3 Şubat 2020. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x