Süs Bitkileri Sektörü Ortak Akıl Toplantısı Ödemiş’te yapıldı.


Süs Bitkileri Sektörü Ortak Akıl Toplantısı Ödemiş’te yapıldı.

 

Toplantıya Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Dr.Talat ŞENTÜRK, İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Ödemiş Kaymakamı Abdullah DÖLEK, ilgili kamu kuruluşu mensupları ve süs bitkileri sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcileri katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan Ödemiş Kaymakamı Abdullah DÖLEK, bu buluşmayı ve toplantıyı çok önemli bulduğunu ifade ederken, süs bitkileri sektörünün Ödemiş’te buluşmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

 

Süs bitkileri sektörünün nabzının 2 gündür Ödemiş’te attığını söyleyen Ahmet Güldal ise sektörün bilgi alışverişi anlamında toplantının faydalı olacağını söyledi.

 

TÜGEM Genel Müdür Yardımcısı Dr. Talat ŞENTÜRK, başkanlık ta yaptığı toplantıda Süs bitkileri sektörü hakkında konuşulmayan bir şey kalmamasını dilediğini söyledi ve “Son yıllarda ülkemiz ciddi bir gelişme hızına erişti. Bu gelişmede hepimizin gayreti var. 2002 yılında 23,7 milyar dolar olan tarımsal üretim değeri bugün 62 milyar dolara yükseldi. Tarımsal dış ticaretimiz ise 7,9 milyar dolardan 32,8 milyar dolara yükseldi. Bu sadece tarım. 1980 yılında genel tarımsal ihracatı 3 milyar dolar. Bunun 5 katını bugün yapar hale geldik. Tarım artık ülkemizde lokomotif sektördür. Dünyanın 4 bir yanına ihracat yapıyoruz. Tarımdaki desteklemelerin ve önemli mevzuat düzenlemelerinin bu yükselişte büyük önemi var.” diye konuştu. Şentürk Bakanlığın hedeflerinden de bahsederken Süs bitkileri sektörünün doğanın ve çevrenin en güzel göstergesi olduğunu söyledi. İzmir’in büyük üretici illerden olduğunu ifade etti ve Ödemiş’in üretimdeki başarısına değindi.

 

Toplantıda Süs bitkileri ile ilgili sektörel sorunlar değerlendirildi ve çözüm önerileri tartışıldı


Yazan - 17 Kasım 2012. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x