Süt Sebiline Vatandaş Akını


Balıkesir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün başlattığı ’Süt Çeşmesi’ projesi kapsamında Alihikmetpaşa Meydanı’nda yaklaşık bin 500 kişiye ücretsiz sıcak süt dağıtıldı.

Bu da süt sebili

Balıkesir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün başlattığı ’Süt Çeşmesi’ projesi kapsamında Alihikmetpaşa Meydanı’nda yaklaşık bin 500 kişiye ücretsiz sıcak süt dağıtıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Engin Sancı, son günlerde, sütte kalıntı bulunduğuyla ilgili tartışmalarına değinerek, “Bu sözde krizin gerçekleri yansıtmadığını ve ürettiğimiz sütlerde herhangi bir sorun olmadığını göstermek için de süt dağıtıyoruz” dedi.

Hürriyet’in haberine göre,Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün başlattığı ’Süt Çeşmesi’ projesine bugün Alihikmetpaşa Meydanı’nda devam edildi. Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Engin Sancı, projeyle ilgili bilgiler verdi. Türk insanının süt içme alışkanlığının Avrupa ülkelerine göre çok düşük olduğunu kaydeden Sancı, süt tüketimini teşvik için projeyi uygulamaya başladıklarını söyledi.

Bakanlık, Balıkesir Valiliği, İl Özel İdaresi ve Süt Üreticileri Birliği’nin destekleriyle projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Sancı, “Biz süt çeşmesini İstanbul’da bir fuarda keşfettik. Vali Yılmaz Arslan ile fuarı gezerken çorba çeşmesini gördük. Vali Bey, ’Bizim ilimizin sütü meşhur, biz de bu çeşmeyle süt dağıtalım’ dedi.Bunun üzerine araştırma yaptık. Bakanlığımızla görüştük. Süt Çeşmesi projesini yaşama geçirebileceğimizi gördük. İhale açtık. Kazanan firmadan çeşmeyi aldık. Süt Üreticileri Birliği’nden pastörize sütü alıyoruz. Sütü çelik güğümlerle, hijyenik ortamda getiriyoruz. Çeşmede ısıtma sistemi var, sütü istediğimiz sıcaklıkta tutuyoruz. Süt tankımız 250 litrelik, bardaklar da 200 cc. Bugün genç, yaşlı demeden bin 500 kişiye süt ikram ediyoruz” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Bal üretimi artıyor

Süt dağıtımının yıl boyunca çeşitli kurumlarla süreceğini belirten Engin Sancı, “Milli Eğitim Müdürlüğü’ne okullarda da süt dağıtmak için resmi yazı gönderdik. Yarıyıl tatilinden sonra her hafta bir okulda süt dağıtımı yapacağız” dedi. Projenin diğer illere de örnek olabileceğini vurgulayan Sancı, “Balıkesir süt projesi ile birçok kente öncülük edebilir” diye konuştu.

SÜTTE SORUN YOK

Bu hafta içinde süt konusunda yaşanan antibiyotik ve kalıntı tartışmalarına da değinen Sancı, “Bu sözde krizin gerçekleri yansıtmadığını ve ürettiğimiz sütlerde herhangi bir sorun olmadığını göstermek için de süt dağıtıyoruz. Üretim ve tüketim yerleri Bakanlığımızın ve İl Müdürlüğümüzün kontrolü altında. Üretim öncesinde, üretim safhasında ve tüketime sunulduğunda da rutin denetimlerimiz devam ediyor. Sütle ilgili kalıntı ve katkı izleme programlarımız ve antibiyotik testlerimiz sürüyor. Sütlerimizi sanayiye gidiş aşamasında kontrol ediyoruz. Bizim Balıkesirli süt üreticilerimiz de bu konunun bilincinde ve herhangi bir kimyasal kullanmıyor. Ben de üreticilerimizin bu davranışından mutluluk duyuyorum” dedi

 

 


20 Ocak 2012. 20:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x