Sütüme Bulaşma


SÜTÜME BULAŞMA…

5 Ocak 2011, İstanbul– Greenpeace Akdeniz, Beşiktaş Çarşısı’nda, üzerinde “GDO’lu süt içer miydiniz?” yazan dev bir biberon ile GDO’lu mısırlara ithalat izni verilmesini protesto etti. Greenpeace gönüllülerinin broşür de dağıttığı etkinlikte, kucağında bebeği de olan anneler hükümeti GDO konusunda sorumlu davranmak üzere göreve çağırdı.

 

Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç: “GDO’lu yemle beslenen hayvanlardan insan gıdasına GDO karıştığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İtalya’da süpermarketlerdeki sütlerin laboratuvar incelemesi sonucu, her dört sütten birinde GDO DNA’sına rastlandı. Yani Sayın Tarım Bakanı Eker’in açıklamasında itiraf ettiği gibi GDO yalnızca hayvana zarar vermez; insan gıdasına karıştığı için insana da zarar verir. Siz içinde GDO olduğunu bildiğiniz bir sütü içer misiniz? Çocuğunuza içirir misiniz? Temel gıdalarımızı güven içinde tüketmek istiyoruz. GDO lobisine sütüme bulaşma diyoruz” dedi.

Ortada bir çelişki var!

GDO’ların kanunen bebek maması içinde kullanımı yasak. Oysa, GDO’yla beslenmiş hayvanlara ait ürünlerin bu mamalarda kullanımı tamamen serbest. Bu durumda Biyogüvenlik Kanunu’ndaki madde sadece göstermelik. Bu çelişkili durum hakkında konuşan Dinç: “Gelecek nesillerin güvenliği ne olacak? Tipik bir devam mamasında 7 farklı çeşit hayvansal ürün vardır. Bu ürünlerin elde edildiği hayvanların GDO’lu yemlerle beslenip beslenmediğini asla bilemiyoruz. Artık bebeklerimiz bile koruma altında değil” dedi.

Diğer Haberler:
"Türkiye, süt üretiminde dünyanın 9. büyük üreticisi"

Greenpeace Akdeniz, GDO’ların insan sağlığı ve çevre üzerindeki riskleri nedeniyle, onaylanan mısırların acilen ithalatının durdurulması talebinde bulunuyor. GDO karşıtları http://www.greenpeace.org/turkey/tr/harekete-gec/GDO/ adresinde imza atarak GDO’ya hayır diyor.

Fotoğraflar: Caner Özkan

Daha fazla bilgi için:

Tarık Nejat Dinç, Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu, 0 539 606 02 70,

ndinc@greenpeace.org

Deniz Sözüdoğru, Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu, 0 532 324 32 04, deniz.sozudogru@greenpeace.org

 


5 Ocak 2012. 16:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x