Suudiler Tavuk Etinde Fransa’yı Tercih Ettiler


1546018_774135012601746_637278695_n

 

 

 

Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Dairesi (SFDA) kanatlı eti ve et ithalatında istediği belgelerde  yeni düzenlemeler yaptı.Yeni düzenlemede et ve kanatlı et ürünlerinde zorunlu belgelere menşei şahadetnamesi ve helal belgesinden sonra et ve kümes hayvanları için kesim belgesi de eklendi. Gümrüklerde söz konusu belge talep edilmeye başladı. Suudi yetkililer, yeni düzenlemeyi Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne iletti. Artık Suudi Arabistan’a et ve beyaz et ürünleri ihracat için TSE tarafından düzenlenen OIC/SMIIC 1 standardına göre elle kesim yapıldığına ilişkin helal belgesi yeterli olmayacak. Yalnızca World Muslim League (RABITA) tarafından yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlarca verilen helal belgeleri tanınacak.Suudi Arabistan, yaklaşık iki ay önce Türk şirketlerini helal kesim konusunda uyarmıştı. Bir Türk firmasının gönderdiği tavuk eti, sertifika bulunmaması sebebiyle uzun süre Suudi gümrük kapılarında bekletilmişti. Daha sonra mesele çözülmüş ve tavuk etlerinin girişine izin verilmişti; ancak Suudi yetkililer, Türkiye’nin Riyad Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği aracılığıyla Türk şirketleri uyararak, bu belgenin olmadığı ürünleri kabul etmeyeceğini bildirmişti.

 

 

 

Bu görüşler üzerinden çalışmalar sürerken Suudi  Arabistan Gıda ve İlaç Dairesi (SFDA)  Fransa ile tavuk eti konusunda görüşmeleri sonlandırarak bu ülkeden tavuk eti ithalatı için tüm hazırlıklarını tamamladı.

DİĞER HABERLER
Ödül Ertuğrul Özdemir'e

 

 

 

Fransa’nın resmi kuruluşu  France exports bir duyuru yaparak körfezde bulunan Suudi Arabistan,Yemen,Kuveyt ve Birleşik Arap Emirliklerine 750.Bin ton “Helal” tavuk eti göndermek için çalışmalarını bitirdiğini açıkladı.

 

 

Suudi yetkililerin Fransa’dan Rabıta Helal Sertifikası isteyip istemediği konusunda bir bilgi aktarılmadı.


2 Kasım 2014. 11:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x