Taner Yıldız Kapatılan Sınır Kapısı İçin Bağdat’ta


50-milyon-dolarlik-turk-tavugu-sinirda-bekletiliyor-3828078

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, havayoluyla Irak’ın başkenti Bağdat’a gitti.

 

Taner Yıldız’ın Bağdat’a gittiği dakikalarda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

 

Diplomatik kaynaklar, Davutoğlu ve Hoşyar Zebari arasında, Türkiye-Irak ikili ilişkilerinin ele alındığını ve özellikle enerji alanındaki işbirliği konusunun değerlendirildiğini bildirdi.
Bu çerçevede, Bakan Davutoğlu’nun Bağdat ziyareti sırasında kararlaştırıldığı üzere Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Iraklı muhataplarıyla bir araya gelerek konuyu bütün boyutlarıyla ele alması üzerinde mutabık kalındığı bildirildi.
50 milyon dolarlık Türk tavuğu sınırda bekletiliyor
Her yıl Irak’a 200 bin ton beyaz et ve 275 bin ton yumurta ihracatı yapan Türkiye’nin gönderdiği Türk pilici enerji anlaşması nedeniyle sınırdan geçemedi.
50 milyon dolarlık Türk tavuğu sınırda bekletiliyor
Irak sınırındaki gelişmeleri değerlendiren Kanatlı Tanıtım Grubu (KTG) Başkanı Şahin Aydemir, Türkiye’den Irak’a haftalık olarak 250 ile 300 araç arasında piliç ve piliç ürünleri ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi.
Ancak son haftada gerçekleştirilen yüklemelerde, Halil İbrahim Gümrük Kapısı’nda tırların geçişine izin verilmediğini belirten Aydemir, şöyle devam etti:“Bu durum ihracatçılarımızı zor duruma sokmasının yanı sıra fiyatları da olumsuz etkileyerek ülke ekonomisini ciddi bir zararla karşı karşıya bırakmaktadır. Oysa, bizim için yumurta ihracatımızın yüzde 90’ını, beyaz et ihracatımızın ise yüzde 80’ini yaptığımız Irak, son derece önemli bir pazar. Bizler Kanatlı Tanıtım Grubu olarak kurulduğumuz günden bugüne Irak’a yapılan ihracatı desteklemek amacıyla Türk kanatlı sektörünün kalitesi ve üretim koşullarının güvenirliliğini, helal kesim ve hijyen özelliklerini Irak’ta yaptığımız çalışmalarda düzenli olarak anlatıyoruz. İkili görüşmeler ile alıcı ve satıcıları bir araya getirerek yeni iş fırsatları yaratıyoruz. Eş zamanlı olarak pazarın geliştirilmesini sağlamak amacıyla Irak’ta dengeli beslenme alışkanlığında beyaz et ve yumurtanın önemini anlatan çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarımızın sonucu olarak da tavuk eti ihracatı yüzde 254’lük artışla ile 32 milyon 632 bin dolara ulaştı. En fazla tavuk eti ihracatı da yüzde 16 bin 597’lik artış ile 19 milyon 87 bin dolar ile Irak’a yapıldı.”

 

DİĞER HABERLER
Ulusal Kümes Hayvanları Kongresi 2.Gün

Taner Yıldız, ‘Petrol ihracatı için üçlü komite kurulacak’
Bağdat’ta görüşmelerde bulunan Taner Yıldız, Irak petrolünün Türkiye üzerinden ihracatı ile ilgili sorunları çözmek için komitenin kurulacağını söyledi

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak petrolünün Türkiye üzerinden ihracatı ile ilgili sorunları çözmek için Türkiye, Irak ve Kuzey Irak yönetiminden oluşacak üçlü komite kurulacağını söyledi. Bakan Yıldız, Irak enerji işlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, görüşmede, bir dizi anlaşmaya varıldığını ve bunlardan birinin de “Irak petrolünün Türkiye üzerinden ihracatı ile ilgili sorunları çözmek için Türkiye, Irak ve Kuzey Irak yönetiminden oluşacak üçlü bir komite kurulması olduğunu” kaydetti. Başbakan Yardımcısı Şehristani de Irak petrolünün, Irak hükümetinin onayı alınmadan Türkiye üzerinden ihracatının yapılmaması konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtti. Şehristani, Türkiye ile ticarette büyük yatırımların yapılmasını ve karların elde edilmesini sağlayacak anlaşmanın yakında uygulamaya konacağını ifade etti.

 

 


1 Aralık 2013. 19:58
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x