Tarım Destekleri 2011 Seçimlerine Kadar Ödenecek


Tarım Bakanı, ”Çiftçi hangi desteğe ne zaman ihtiyaç duyarsa o zaman ödeme yapılıyor” dedi. 
        
ANTALYA – Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, tarım için ayrılan destekleme ödemesinin yaklaşık 5 milyar 555 milyon liralık bölümünün Haziran ayına kadar ödeneceğini duyurdu.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliğinin (TSÜAB) Türkiye’de tohumculuk sektörünün tanıtımı amacıyla organize ettiği basın gezisi kapsamında May-Agro firmasının Antalya tesislerinde düzenlenen toplantıya katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, bu yıl tarıma toplam 6 milyar lira civarında destekleme ödemesi öngörüldüğünü belirtirken, bunun 5 milyar 555 milyon liralık bölümünün Haziran ayına kadar ödeneceği bildirdi.

Eker’in açıklamasına göre ilk ödeme 25 Ocak’ta yapılacak ve hububat primi, hayvancılık destekleri ile kırsal kalkınma desteği olarak çiftçiye toplam 530 milyon lira ödemede bulunulacak.

Şubat ayında mazot, gübre, toprak analizi, hububat ve bakliyat primi, tarımsal sigorta, kırsal kalkınma ve hayvancılık desteği ödemelerine istinaden 1 milyar 922 milyon lira ödemede bulunulacak. Mart ayında 707 milyon lirası fındık için olmak üzere çay, hububat, bakliyat primi, tarımsal sigorta ve tohum fide desteği olarak toplam 1 milyar 345 milyon lira, Nisan’da 418 milyon lira, Mayıs’ta 935 milyon lira, Haziran’da da 384 milyon lira çiftçiye ödeme yapılacak.

DİĞER HABERLER
İstanbul’da 1,2 milyon ton asfalt ekonomiye geri kazandırıldı

Son birkaç yıldır tarımsal desteklerin ortalama yüzde 90’ının yılın ilk yarısında yapıldığına işaret eden Tarım Bakanı, ”Çiftçi hangi desteğe ne zaman ihtiyaç duyarsa o zaman ödeme yapılıyor” dedi.aa

Çiftçilerin parası hesaba yattı    
 
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, çiftçilere yapılan destek ödemesinin ilk bölümünün bugün itibariyle hesaplara yattığını söyledi. Eker, bu yıl tarıma toplam 6 milyar lira civarında destekleme ödemesi öngörüldüğünü, bunun 5.5 milyar liralık bölümünün Haziran ayına kadar, 500 milyon lirasının da Haziran’dan sonra ödeneceği belirtti.

ÖDEME TAKVİMİ

Hububat primi, hayvancılık destekleri ile kırsal kalkınma desteği olarak bugün çiftçiye toplam 530 milyon lira ödeme yapıldı.

Şubat ayında mazot, gübre, toprak analizi, hububat ve bakliyat primi, tarımsal sigorta, kırsal kalkınma ve hayvancılık desteği ödemelerine istinaden 1 milyar 922 milyon lira ödemede bulunulacak.

Mart ayında 707 milyon lirası fındık için olmak üzere çay, hububat, bakliyat primi, tarımsal sigorta ve tohum fide desteği olarak toplam 1 milyar 345 milyon lira, Nisan’da 418 milyon lira, Mayıs’ta 935 milyon lira, Haziran’da da 384 milyon lira çiftçiye ödeme yapılacak.

Böylece Haziran ayına kadar ödemelerin 5.5 milyar lirası gerçekleştirilmiş olacak. Haziran’dan sonra ise 500 milyon TL ödenecek.

DİĞER HABERLER
Elektrikte yeni dönem

23 Ocak 2011. 17:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
mutlu
mutlu
12 yıl önce

mrhb. ben küçük baş hayvan desteklemesınden yararlanmak istiyorum ne yapmam gereklı yardımcı olursanız sevınırım.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x