Tarım Forumu Berlin’de düzenlendi


 

 

 

Tarım Forumu Berlin’de düzenlendi

 

 

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Küresel Tarım Forumunun dokuzuncusu ve G20 Tarım Bakanları Toplantısı, Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirildi.

 

 

Ülkemiz adına Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ile beraberindeki heyetle katılım sağlanan Küresel Forum, 21 Ocak tarihinde “Tarım ve Su, Dünyayı Beslemede Anahtar” olarak belirlenen ana tema ile toplandı. Forumda “Suya Erişimi Geliştirme”, “Su Kalitesini İyileştirme”, “Su Fazlalığını Yönetme” ve “Su Yetersizliği Riskini Azaltma” alt başlıklarında, bakanların ve heyet başkanlarının katılımıyla paralel oturumlar düzenlendi.

 

 

22 Ocak tarihinde düzenlenen G20 Tarım Bakanları Toplantısı da “Gıda ve Su Güvenliği için Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik” temasıyla gerçekleştirildi. Toplantı sonunda Bildirge ve Eylem Planı olmak üzere iki belge oybirliği ile kabul edildi. Belgelerde İklim Değişikliği Paris Anlaşması, Antibiyotik Direnciyle Mücadele, Tarım ve Su, Tarımda Bilgi Teknolojileri konularında ana başlıklar yer aldı.

 

 

Bakan Yardımcısı Daniş, Forum sırasında Suudi Arabistan, Katar, Azerbaycan, Çin, Almanya, Kanada ve Kazakistan Tarım Bakanları ile Avrupa Birliği Tarım ve Kırsal Kalkınma Komiseri Phil Hogan ve FAO Genel Direktörü Jose Graziano Da Sılva ve IFPRI Genel Direktörü Shenggen FAN ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Daniş, yapılan görüşmelerde tarımsal işbirliği hususlarının yanı sıra 15 Temmuz başarısız darbe girişimden ve ülkemizin FETÖ ile vermiş olduğu mücadeleden bahsederek bu talihsiz girişimin dayanışmamızı daha da güçlendirdiğini vurguladı.

 

 

Toplantıya 80 civarında ülkeden bakan ve bakan yardımcısı düzeyinde, FAO ve IFPRI gibi uluslararası kuruluşlardan ise genel direktör düzeyinde katılım sağlandı.


27 Ocak 2017. 15:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x