“Tarım ve Hayvancılıkta sigorta oranı düşük”


541789_454979501252471_1570456088_n

 

 

Denizli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Ali Uzakgider, Türkiye’de 13 milyon büyükbaş hayvan mevcudu olmasına rağmen bunun ancak 644 bininin sigortalandığını bildirdi.
Uzakgider, yaptığı yazılı açıklamada, başta tabiat ve iklim şartları olmak üzere birçok salgın hastalığın etkilediği tarım ve hayvancılıkta risklerin kontrol edilebilirliğinin çok zor olduğunu belirtti.
Tarım Sigortaları Kanunu’nun gerçekten ihtiyaçlara cevap verecek düzeyde hem bitkisel hem de hayvansal üretim açısından büyük bir boşluğu doldurduğunu ifade eden Uzakgider, şunları kaydetti: “Bilhassa bitkisel üretimde don, dolu zararlarının meyvecilikte çiçeklenme dönemini de kapsaması çiftçilerimizi rahatlatmıştır. Ayrıca hayvansal üretimde besi hayvanlarının da kapsama dahil edilmesi olumlu bir gelişmedir. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) verilerine bakıldığında ülkemizde 13 milyon büyükbaş hayvan mevcudu olmasına rağmen bunun ancak 644 bin başı sigorta yaptırılmıştır. Bu da mevcudun ancak yüzde 4,9’una tekabül etmektedir. Denizli’de ise 243 bin 446 büyükbaş hayvanın 17 bin 235 başı sigortalatılmıştır. Bu da toplamın yüzde 7’sidir. İlimiz sigorta yaptırma bakımından Türkiye ortalamasının üstündedir. Bitkisel üretimde ise ülkemizdeki mevcut 24 milyon hektar tarım alanının 1,4 milyon hektarı sigortalatılmıştır. Bu, toplamın yüzde 5,8’idir. İlimizde ise 376 bin hektar tarım alanının 17 bin hektarı sigorta kapsamındadır. Bu da toplamın yüzde 4,5’ine tekabül etmektedir.”

 

DİĞER HABERLER
Hayvan ithalatında tehlike büyüyor mu?

“Tüm salgın hastalıklar kapsama alınmalı”
Sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğunu vurgulayan Uzakgider, “Bunların sebepleri iyi analiz edilmelidir. Bizim tespitlerimize göre bilhassa hayvancılıkta meblağların yüksek olmasından dolayı yetiştirici ödemede güçlük çekmektedir. Prim oranı yetiştirici açısından yüzde 3- 4’lere çekilirse sigorta yaptıranların sayısı artacaktır. Ayrıca başta Brucella, Tüberküloz, Sığır Vebası, Şap, Deli Dana olmak üzere ihbarı mecburi 24 civarındaki hastalık sigorta kapsamında değildir. Tüm salgın hastalıklar sigorta kapsamına alınmalıdır” dedi.

 

 


25 Kasım 2013. 18:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x