Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Süt Fiyatlarına Müdahale Kararı Aldı


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, süt fiyatlarındaki düşüşü önlemek için piyasaya müdahale kararı aldı

Uygulama İzmir, Manisa ve Aydın’dan başlatılacak. Litresi 50 kuruşun altına düşen sütten, günlük 500 tona kadar alınacak. İzmir’de alımlar Pınar Süt, diğer bölgelerde ise Sütaş ve Ülker gibi süttozu tesisi bulunan 17 firma aracılığıyla yapılacak.

Süt alımı için hükümetten, üreticilere günlük 300 bin lira kaynak aktarılacak. Alınacak süt, Pınar Süt tesislerinde süttozuna dönüştürüldükten sonra iç pazarda kullanılacak. Ege Bölgesi’nde günlük 2 bin 500 ton süt üretildiği tahmin ediliyor.

Üretim fazlası sebebiyle son birkaç aydır fiyatlar devamlı geriliyordu. Hükümetin müdahalesiyle 70 kuruş civarına yükseltilmesi hedefleniyor. Projeye. Ulusal Süt Konseyi de destek veriyor.

Kooperatifler, ellerindeki günlük üretim fazlası süt miktarını konseye bildirmeye başladı. Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (Ör-Koop) 40 ton, Küçük Menderes’teki kooperatifler ise 200 ton süt için müracaat etti. Diğer bölgelerdeki üretici birlikleriyle miktarın günlük 500 tona çıkması bekleniyor.
 
Uygulama daha başlamadan, süt alım fiyatı 5 kuruş artarak 55 kuruşa çıktı. Üreticiler ve kooperatifler, bu kararla iki üç yıl önceki gibi bir süt krizinin önleneceğini, fiyatların yeniden yukarıya çıkacağını ifade ediyor. 
 
Bakanlık, projeyi kısa sürede Türkiye geneline yayacak.Konu hakkında bir açıklama yapan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Küçük Menderes Havzası’nda günlük 200 ton arz fazlası süt olduğunu söyledi. Bakanlığın desteğiyle bunun piyasadan çekilmesinin, üreticiyi rahatlatacağını kaydetti.
 
Uygulamanın sonuçlarının şimdiden alınmaya başladığını vurgulayan Eskiyörük, “Alım yapılacağının konuşulması bile fiyatları 5 kuruş arttırdı.” dedi.Bakanlık, hayvancılığı teşvik için 2010 yılında süttozu ithalatına sınırlama getirmişti. Üreticiden aldıkları sütü süttozuna dönüştüren firmalara. kiloda yaklaşık 2 lira teşvik veriliyordu./Cihan

DİĞER HABERLER
Uludağ Üniversitesi - Sütaş işbirliğinde yeni adım

7 Nisan 2011. 14:57
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x