“TarımCebimde” uygulaması hayata geçti


Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin 2 Ocak’ta tanıtımını yaptığı “TarımCebimde” uygulaması ve Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının e-devlet üzerinden alınması hem çiftçinin hem de bürokrasinin işini kolaylaştırdı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı, interaktif mobil uygulamalarla çiftçinin bürokratik işlemlerine kolaylık sağlıyor.

Çiftçiler, 1 Ekim’de yürürlüğe giren Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) yönetmeliği sayesinde, başvurularını e-devlet üzerinden birkaç dakikada yapabiliyor.

Uygulamada; 

  • Bitkisel Üretim, 
  • Hayvansal Üretim, 
  • Desteklemelerim, 
  • E-Devlet Hizmetleri, 
  • Destek Takvimi, 
  • Eğitim- Yayın,  
  • Faydalı Bilgiler
  • menüleri yer almakla birlikte

Uygulama sayesinde üreticiler, daha önce hayvanlara ilişkin doğum, ölüm, düşen küpe bildirimleri ve ÇKS belgesi alma gibi Bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine giderek yapabildikleri iş ve işlemlerini akıllı cep telefonu uygulaması sayesinde gerçekleştirebiliyor. Hem zamandan hem de maddi imkânlardan tasarrufu sağlayan mobil uygulamaya, ülke genelindeki çiftçiler tarafından ilgi giderek artıyor.

“TarımCebimde” mobil uygulaması; App Store, Google Play ve AppGalery mobil mağazalarından indirilebiliyor.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

“Bakanlığımızın insan odaklı çalışma prensibine esasen geliştirdiği ve üreticilerimizin hizmetine sunduğu uygulama ile üreticilerimiz iş ve işlemlerini, işlerinin başında oldukları kıymetli zamanlarını harcamadan ceplerinde taşıdıkları akıllı telefonları ile kolaylıkla gerçekleştirebileceklerdir. Çiftçinin ve üreticinin iş ve işlemlerine kolaylık sağlayan mobil uygulamada kullanıcı sayısı ilk 1 ay içinde 100 bini geçmiştir. Uygulamaya bu ay içinde balıkçılık ve su ürünleri, evcil hayvanlar ile kent tarımı, haziran ayında ise orman, doğa ve su gibi kapsamlı özellikler eklenecek olup uygulama üretici odaklı gelişmeye devam edecektir. 

DİĞER HABERLER
Tarım Bakanlığı sözleşmeli 2000 personel alacak

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ’nin üzerinde önemle durduğu proje ile tarım dijital dönüşüm çağında yeni bir boyut atlayacaktır. Üreticilerimizi en kısa zamanda uygulamayı indirerek aktif bir şekilde kullanmaya davet ediyorum.  Üreten Türkiye’mizin Üreten Şehri Bolu’nun üreten üreticilerine hayırlı olsun” dedi. 

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.


3 Şubat 2023. 13:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x