Tarımda Türkiye-Ukrayna işbirliği


IMG_3928_JPGTürkiye ile Ukrayna arasındaki tarımsal ilişkileri güçlendirmek amacıyla düzenlenen ‘Tarım Yürütme Komitesi Dönem Toplantısı’nın ikincisi İzmir’de gerçekleştirildi.

 

 

Türkiye adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil’in, Ukrayna adına ise Ukrayna Tarım Bakanlığı Bitki Sağlığı Güvenliği Departmanı Direktörü Vitalii Romanchenko’un eş başkanlık ettiği toplantıda, tarımsal kalkınmanın ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusuna vurgu yapıldı.

 

 

Tarafların bitkisel üretim ve bitki sağlığı, hayvan yetiştiriciliği ve hayvan sağlığı ile su ürünleri ve balıkçılık konuları üzerine görüşlerini sunduğu toplantıda, işbirliği içinde yürütülmesi kararlaştırılan konuları içeren bir mutabakat metni hazırlandı. Türkiye’nin Ukrayna ile olan dostluğunun ticari işbirliği ile daha da güçlendiğini belirten Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, tarım alanında yürütülen işbirliğinin her iki ülke içinde büyük katkı sağlayacağını söyledi.

 

 

Ukrayna Eş başkanı Vitalii Romanchenko ise Türk tarafına ülkesindeki tarımsal faaliyetler hakkında bilgi verdi. Ukrayna’da tarımsal gelişimin sağlanması adına önemli adımlar atıldığını belirten Romanchenko, gıda güvenliği konusunda bir dizi önlem alındığını dile getirdi. Özellikle Ukrayna’da faaliyet gösteren firmaların Türkiye’de üretilen et, süt ve rafine edilmemiş yağa ilgi gösterdiğini kaydeden Romanchenko, Ukrayna için Türkiye’nin önemli bir ticari partner olduğunu vurguladı. Bitkisel üretimde Türkiye’nin lokomotif olduğunu dile getiren Romanchenko, her iki ülke arasındaki ticaretin güçlenmesi için tarım fuarlarının karşılıklı olarak ziyaret edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

 
Romanchenko, bu yıl kapılarını yerli ve yabancı konuklarına 82’nci kez açan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Ukrayna standına geniş yer verilmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

 

 
Toplantı sonunda mutabakat metni taraflarca imzalanırken, 3’ncü dönem ‘Tarımsal Çalışma Grubu Toplantısı’nın 2014’de Kiev’de yapılması kararlaştırıldı.

 

 


Yazan - 7 Eylül 2013. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x