Tarlada 70 kuruş, market 10 lira


limon2

 

 

 

 

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) verilerine göre Haziran ayında yüzde 30,37 ile fiyatı en fazla artan ürün olan limonun üretim merkezi Mersin’de üreticiler, artıştan tüccarlar ve aracıların kazançlı çıktığını belirtti.

 

 

 

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’deki limon üretiminin yüzde 65’inin yapıldığı Mersin’de çiftçilerin her yaz “zam şampiyonu limon” şeklinde çıkan haberleri üzülerek okuduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

Kışın hasadı yapılan ürünlerin büyük bölümünün tüccarlar tarafından alındığının altını çizen Öger, “Mersinli çiftçi limonu hasat döneminde dalında 70 kuruşa zor sattı, belki birçokları parasını da alamadı. Şu an üreticinin ne çorbasına sıkacak ne de derdine derman olacak elinde bir tane limonu yok” dedi.

 

 

 

 

Şu an satılan ürünlerin Ürgüp’deki soğuk hava depolarında bekletilen limonlar olduğunu vurgulayan Öger, “Limon şu an büyük kentlerdeki market raflarında kilosu 5-10 lira arasında satılıyor. Haziran ayındaki limon fiyatının artışını görenler üretici limondan çok kazanıyor sanıyor ama öyle bir şey yok. Keşke üreticimiz de kazansa ama bu durumdan tüccarlar kazançlı çıkıyor” diye konuştu.


Yazan - 2 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x