Tavuk Çiftliği Kredisi Şartları


 

Tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır

 

Tavukçuluk yapmak salma tavuk, süs tavuğu yetiştiriciliği, organik tavuk üretimi, ve yumurta satışından para kazanmak isteyenler devletimiz verdiği destekler ve bankaların sağladığı düşük faizli krediler ile gerekli olan tüm finansmana erişebilirler. Birçok kurum tavuk alımını destekledikleri gibi çiftlik açılışının giderleri karşılamak için hibe krediler sağlamaktadır. İsterseniz tavuk çiftliği kredisi almak isteyenlere hibe ve kredi veren kurumlara bir göz atalım.

 

Kosgeb tavuk çiftliği hibe kredisi

 

Kosgeb kurumundan tavuk çiftliği açmayı düşünenler hibe ve düşük faizli kredilerden yararlanabileceklerini ve tesisin kurulumundaki tüm gerekli araç gereç ve ekipman alımlarını bu hibeler ile karşılayabileceklerini yazımızda tekrar hatırlatmak istedik. Kosgeb kurumundan hibe kredinin nasıl alınacağına dair fikri olmayan kullanıcılarımızın için Kosgeb hibe alımlarından bahsetmemiz gerekirse;

 

Kosgeb canlı hayvan alımı için ister küçükbaş ister büyükbaş ister tavuk gibi kanatlı hayvan alımı için hibe kredi vermemektedir. Hayvan alımı dışında kalan tüm hayvancılık yapmayı düşünenlerin açacakları tesislerin açılışında gerekli olan ekipman, araç gereç alet edevatın alımında hibe kredileri kullandırmaktadır. Bunun için hayvancılık yapmayı düşünenlerin Kosgeb tarafından desteklenen projelerden birinin hayata geçirmeleri şartını koyan kurumdan hibe almak sanıldığının aksine biraz aşamalı ve zordur ama iş fikrini hayata geçirmek isteyecek genç girişimcileri her zaman destekleyen Kosgep’ ten tavukçuluk için de hibe alabilirsiniz. Bunun için de mutlaka İmalat/ Gıda ürünlerin imalatı/ Kümes hayvan yetiştiriciliği olarak destek verdiği alan için hibe kredi kullandırmaktadır. Kosgeb tarafından alınacak olan hibe krediye başvuru yapmak gereklidir. Öncelikle işletmenin Kosgeb veri tabanına kaydının yapılmasının ardından Kobi beyannamesinin doldurulması ve kobi bilgi dökümanınıza sahip olmanız gerekecektir. Tüm evrakların tamamlanmasının ardından her ilde verilen Kosgeb girişimcilik kursuna kayıt olarak toplamda 32 saatlik erilen bu kurstan başarılı bir şekilde bitirmeniz istenecek ve girişimci seritfikanızın olması istenecektir. Ardından derslerde öğretilen iş planı oluşturma konularından yardım alarak hazırlayacağınız iş planlarının projeye dönüştürülerek Kosgeb yetkililerine yapacağınız sunumlardan onay almanız gerekecektir. Hem gerekli tüm evrakları temin ederek hemde projenizin onaylanmasının ardından işletmeniz için verilecek olan hibe kredi ile tüm işyeri açılışındaki gerekli olan araç gereç, demirbaş, ekipman alımlarınızın faturalarını saklayarak Kosgeb’ e ilettiğinizde tüm bu masrafların Kosgeb tarafından karşılanmasını sağlayarak işletmenizin Kosgeb hibelerinden yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Daha ucuza ve devlet desteğini arkanıza alarak açacağınız Tavuk çiftliğinizden bundan sonrası için istediğiniz üretime geçebilir para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

Tavuk çiftliği kredisi şartları

 

Kosgeb tavuk çiftliği iş planı nasıl hazırlanır?

 

Kosgeb tarafından verilen hibe kredileri almak için hazırlanması gerek iş planı örneğine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca iş planının hazırlanmasında gerekli tüm ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz. Tavukçuluk yapmayı düşünenler çiftliklerin nasıl açıldığını anlatan videodan bilgi alabilirler.

 

 

 

Tavuk çiftiliği kurmak isteyenlere Kosgeb haricinde Ziraat bankası da düşük faiz oranlar ile kredi kullandırmaktadır. İsterseniz bir de Ziraat bankasının verdiği kredileri almak isteyenlere kısa bilgilendirme yapalım.

 

Ziraat bankası Tavuk çiftliği kredisi

 

Ziraat bankasının tavuk hayvancılığı  yaparak para kazanmak isteyenler sağlamış olduğu tavuk çiftçiliği kredileri düşük faiz oranları ve yıllık ödemeli olarak verilmekte olup tüm kredi kullanmak isteyenlerin hizmetine sunulan bir kredi türüdür. Damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi ürününden yararlanmak isteyenler Ziraat bankası tavukçuluk kredisine buradan göz atabilir.

 

Kosgeb tarafından sadece işyeri açılışı için verilen hibe krediler alarak işyeri açılışınızdaki tüm masrafları Kosgeb tarafından verilen hibe krediler ile karşılayarak, canlı hayvan alımınız için Ziraat bankası  tarafından verilen Damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisini alarak tavukçuluğa başlayabilirsiniz. Bu şekilde hem işletmenizin giderlerini devlet destekleri ile karşılayabilir, hemde tavuklarınızı Ziraat bankası aracılığıyla daha fazla para harcamadan tesis açılışınızı yapabilirsiniz.. Ayrıca Tarım bakanlığının genç çiftçilere sağlamış olduğu 30 bin lira hibe kredisini alarak da çiftlik açılışınızda bu krediyi kullanarak işyerinizi açabilirsiniz. Genç çiftçilere sağlanan hibe hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse;

 

Genç çiftçilere tavuk hibe kredisi

 

Genç çiftçilere ayrıca Tarım Bakanlığı tarafından 30 bin lira hibe kredisi verilmektedir. 18 ve 40 yaş aralığındaki tüm genç çiftçilere verilen 30 bin lira hibe kredisi ile canlı olarak tavuk, hindi, kaz, bıldırcın ve kanatlı hayvanlardan alabilirsiniz. Kırsal alanlarda yaşamak isteyen 18/ 40 yaş aralığındaki genç çiftçilerin yararlanabileceği tavuk çiftiliği kredisi başvurularını buradan yapabilirsiniz.

 

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen ve bu şartları taşıyanların tavuk yetiştiriciliği için en az 500 adet alım yapmaları gereklidir. Tavuk haricindeki diğer kanatlı hayvanlar olan kaz, hindi, bıldırcın gibi hayvanların tesislerinin kurulumu için de en az 400 başlıklı hayvan kapasitesine sahip olan tesislerin açılışı için hibe krediler verilmektedir. Bu hibe krediler ile canlı tavuk alımlarınızı yaparak en az 500 başlıklı hayvan kapasiteli tavuk çiftliğinizin faaliyetine başlayabilirsiniz.

 

Hayvancılık yapmayı düşünenler için canlı hayvan alımlarında kullanabilecekleri krediler ve hibeler çok önemlidir. Devletimizin hayvancılığı teşvik etmek ve istediği projeleri hayata geçirecek olan çiftçilere sağladığı hibe destekleri ve krediler bunlarla sınırlı değil. TKDK kurumu da hibe veren bir diğer kurumdur. İsterseniz bir de TKDK’ nın hibe desteği hakkında bilgilere yer verelim.

 

TKDK tavuk çiftliği hibeleri

 

TKDK kurumu da canlı hayvan alımı desteklemek için hayvancılık yapmak isteyenlere destek veren bir diğer kurumdur. TKDK’ ın IPARD projeleri kapsamında çiftçilere % 70 hibe imkanı sunmaktadır. 42 bölgede destek verilen ve IPARD kapsamına alınan bu bölgelerin kırsal kesimlerinde tavukçuluk yapmak isteyenlere sağladığı bu hibe krediler ile canlı olarak tavuk alımları yapılabilmektedir.  Desteklenen bölgelerde yaşayarak tavukçuluk yapmak isteyenlere sağlanan hibe desteklerine başvurular belirlenen  tarihlerde yapılan çağrı ilanlarını yapıldığı tarihlerde alınmaktadır. Desteklenmeyen bölgelerde yaşayan çiftçilerimiz ise tavuk çiftliği açılışında gerekli finansmanı sağlamak için yukarıda yer verdiğimiz diğer kurumlara ve Ziraat bankasına başvuru yaparak tavukçuluk yapmaya başlayabilirler. TKDK hayvan hibesi nasıl alınır diğer detaylarını ise buradan öğrenebilirsiniz.


Yazan - 2 Mayıs 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x