Tavuk tartışması sahtecilere hayat veriyor


 

 

 

 

 

 

ERKAN KONURALP

 

Vatan gazetesi’nde Mine Şenocaklı röportajı ile yayınlanan “Sağlıklı Diye Yediğiniz Tavuklar Tavuk Değil” haberine sektörün uzman ve bilim adamlarından tepkiler büyük boyutlara ulaştığı halde, olayın kahramanı Onkoloji Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Dizdar televizyon kanallarında salvolarına devam ediyor.

 

Başta süt,yoğurt olmak üzere Türkiye’de üretilen tüm gıdalar hakkında olumsuz bir görüş sergileyen Yavuz Dizdar’ın bu açıklamalarından sonra tavuk  ürünleri pazarlayan bazı sahtekarlar piyasada adeta cirit atmaya başladılar.

 

YEM OLAN ÇIKMA TAVUKLAR “KÖY TAVUĞU” DİYE PAZARLANMAYA BAŞLADI

Yumurta tavukçuluğunda ticari ömrünü tüketen ve yem sanayiinde kullanılan bu tavuklar Dizdar’ın açıklamalarından sonra bundan elli yıl önceki gibi başları ve ayakları ile birlikte kilosu 24 liradan satılmaya başladı.Ülkemizin ulusal kanallarda gösterilen bu tavukların başları ve ayakları ile pazarlanmasının gösterimi sektör yetkililerini şok  etmiş durumda.

 

Bilindiği gibi bundan 50 yıl kadar önce tavuklar başka kanatlılarla karıştırılmasın diye başları gazete kağıdına sarılı bir şekilde satılıyordu.NTV kanalındaki haberde de köy tavuğu diye satılan çıkma tavuklar ayakları ve başları gazete kağıdına sarılı bir şekilde pazarlanırken gösterildi.

 

NORMAL TAVUK KİLOSU 5.5 LİRA,KONU OLAN TAVUK İSE 24 LİRA

 

Normal bir tavuğun kilosu 5,5 liradan alıcı bulurken sahtekarların pazarladığı “köy tavuğu” ayakları ve başı ile kilosu 24 liradan satılıyor.Bu korkunç rakam sahtecilere büyük kazanç sağlıyor

 

Sağlık açısından bu tür pazarlama gıda talimatlarına da aykırı bulunduğu halde, satışlar gün geçtikçe büyük oranda çoğaldığı gözlemleniyor.

 

Bu satışlar devam ederken, bugüne kadar para etmeyen ve Uzakdoğu ülkeleri ve Çin’de alıcı bulan tavuk ayağı ve çıkma tavuk ihracatı yapan tüccarlar mal bulmakta güçlük çekiyorlar.

 

Tüm dünya ülkelerinde üretimi yapılan çiftlik tavukları 42 günde 1.700 kg olarak pazarlanırken,bahçelerde beslenen tavuklar 2 yıla yakın bir zamanda bu kiloyu bulabiliyorlar.

 

KÖY YUMURTASI REZİLLİĞİ

 

Bir de “Köy Yumurtası” rezilliği aldı başını gidiyor.Yine kendini bilmez uzman geçinenlerin bilgisizce verdikleri demeçler nedeniyle  uyanıklar çiftlik yumurtalarını  alarak bunları tavuk gübresine bulamak suretiyle samanlı sepetlerde normal fiyatların 4 katına pazarlamaya başladılar.

Eskiden bahçelerimizde beslediğimiz tavuklar yılda 70-80 yumurta yaparken bu rakam çiftliklerde yılda 280-300 rakamına ulaştı.Yani bir yıl bekleyerek 80 yumurta alıp 74 milyon insanı nasıl besleyeceğimize bir sağlıklı cevap veren yok.

Toptan yumurta fiyatları düştü   Türkiye’nin önemli yumurta üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde toptan yumurta fiyatları düştü.   Başmakçı ilçesinde toptan yumurta fiyatları (Kr) şöyle:

YUMURTA  GEÇEN HAFTA         BU HAFTA    

Duble                21.50          19.00   

Eski Anaç          21.00          18,50     

Yeni Anaç         20.50          18.00  

Yarka                19.50          17.00        

Piliç                   17.00         14,50     

Kılavuz             15.50           13,00  


Yazan - 13 Nisan 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
arz
arz
9 yıl önce

“Sahtekarların pazarladığı “köy tavuğu” ayakları ve başı ile kilosu 24 liradan satılıyor.” Çok şükür 24 lirada durmuşlar.. Sahtekarı yakalamak devletin görevi değil mi? Evet. Bu “sahtekar” 6,5 TL lik tavuğu 24 liraya satmış. Serbest piyasa ekonomisi. Alan razı satan razı değil mi? Peki siz yıllarca ne yaptınız? Tüm Türkiye’de ithaf edilen tavuklardan boşalan piyasayı doldurduk. Ne kadar üretim yaptınız? Çoook çook.. Peki köyde 70-80 yumurta yumurtlayan tavuğu 280-300 yumurta yumurtlattınız mı? 2 yılda ulaşacağı kiloya 40 günde ulaştırdınız mı? Bilimsel üretim… Bilimsel kazık.. Halk da 24 TL ye alıyor işte. Hadi siz de satın aynı fiyata bakalım alıcınız çıkacak mı?… Read more »

İbrahim Akalın
İbrahim Akalın
9 yıl önce

Reklam yapıp gıdaları kötülğüyor dediğiniz adam ayda binlerce TL kazanmak yerine bir üniversite hastanesinde üç kuruşa şifa dağıtmaya çalışıyor. Farzedin o röportajda eksik, yalan bi ton şey var. 35-40 günde büyüyen organizmaları millete gida diye kakalayanlar ne yapmaktalar acaba? Geröek gıdaya ulaşmak isteyen zaten çaba sarfeder. Gider köyden alır yada güvenilir virinden tedarik eder ürünü. Hiç merkalnmayın pazar bozulmaz. O kadar iuursuz insan var ki ve parası olmayan endüstriyel ve etik olmayan gıdaya mahkum. Onlar yeter de artar. Fakirleşen halk ne bulursa yiyecek. Sonra o reklamını yapıyor dediğiniz adama gidecek tedavi için. Merak buyurmayınız. Rahat olunuz. Döngü budur.

Arz
Arz
9 yıl önce

Kanatlılarda yumurtlamayı ve yumurta sarısını artırıcı yada kalite düzenleyici sentetik maddeler ile doğal olmayan yöntemler kullanılamaz. Roche firmasının ürettiği karofil ilacı neden organik tavuk yetiştiriciliğinde yasak? Bu vatandaşların yetiştirdiklerinde serbest. Onlara göre bu katkı maddesi zararsız çünkü Roche öyle söylüyor değil mi? Sarı mısır,mısır gluten unu,kadife çiçeği unu,yonca,çayırotu unu,kırmızı biber unu kullanılsa Roche ayıp mı olur? İlaç sentetik . Petrol türevli. Kendi yemeğinde sentetik madde istiyorsan üstelik Roche göre ve yukarıdaki arkadaşa göre “zararsız”, yemeğe devam edin.. Biz tüketmemeye kararlıyız. Roche kanun çıkartırıp zorla bunu yiyeceksiniz deme gücüne sahipse eğer yapsın..

gokhan koc
gokhan koc
7 yıl önce

sayın ciftlik dergisi siz nasıl karofil icin zararsız dersiniz?arastırdınız mı? yumurtanın dogalı kırmızı olmaz acık sarı olur ben dogal yumurta ureticisiyim sizin gibi insanlar bu halka yanlıs bilgi veriyor hayır efendim kırmızı yumurta kimyasal ıceriktir yumurtayı kırmızılastırmak da roche a para kazandırmaktan baska bişey degildir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
6
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x