Tavuk ve yumurta üreticilerinin gözü Rusya’da


ramazan-pidesinde-kiymali-yumurta-4611425

 

Rusya’nın AB ve ABD’den gıda ithalatına sınırlama getirmesine yönelik kararı, Türkiye’deki beyaz et ve yumurta sektörü temsilcilerini umutlandırdı.

 

 

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca, konuya ilişkin açıklamasında, son günlerde Rusya’dan mekanik ayrılmış tavuk eti talebinin yoğunlaştığını, Rusların bu duruma AB ülkelerindeki salgın hayvan hastalıklarını gerekçe gösterdiklerini anlattı. Bunun gerçek nedeninin Rusya’nın AB ve ABD’ye yönelik ithalat kısıtlama kararının ardından anlaşıldığını ifade eden Koca, Rusya’nın bu ülkelerden büyük oranda but eti aldığını söyledi.

 

Türkiye’nin beyaz ette yüksek fiyat nedeniyle Rusya pazarına giremediğini ifade eden Koca, şöyle konuştu: “Türkiye’nin but etinde o fiyatlarla Rus pazarına girme şansı yok. Bu açıklama sonrası but eti fiyatı yükselirse olumlu etkisi olacak. Rusya geçen yıl 540 bin ton beyaz et ithalatı yapmış. Bu yıl 530 bin ton civarında ithalat yapması öngörülüyor. Bu ambargo gerçekleşirse Türk tavuğu o pazara girer. Bu yılın 7 ayında 4 bin ton tavuk eti ithalatımız var. Rusya’ya 50-100 bin ton beyaz et ihraç edebilirsek çok iyi olur. Bu rakamlarla girersek Rus pazarından çıkmayız. Çünkü ürünümüz dünya standartlarının üzerinde. Böyle bir yeni pazara ilave üretim yapacak potansiyelimiz de var.”

 

 

DİĞER HABERLER
Bütçe kabul edildi

Koca, mekanik ayrıştırılmış et kullanımının yasaklandığı tek ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, bu ürünün ihracatı konusunda Rusya ile bağlantı kurmaya başladıklarını da bildirdi.


9 Ağustos 2014. 11:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x