Teksüt, ABD’ye süt ürünleri ihracatının 20’nci yılını kutluyor.


Teksüt, ABD’ye süt ürünleri ihracatının 20’nci yılını kutluyor.

 

Amerikalılar, Gönen’de üretilen Türk peynirlerini 20 yıldır severek tüketiyor

 

Teksüt, 20 yıldır ABD’ye süt ürünleri ihracat ediyor

Gıda denetimi konusunda dünyanın en zorlu pazarlarından biri olan Amerika Birleşik Devletleri’ne ilk ihracatını 1997 yılında gerçekleştiren Teksüt, bu ihracatı kesintisiz olarak 20 yıldır sürdürmenin gururunu yaşıyor. Teksüt ürünleri, bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok eyaletinde satışa sunuluyor.

 

Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri kuruluşlarından Teksüt, 2017 yılı itibarıyla ABD’ye süt ürünleri ihraç etmenin 20’nci yılını kutluyor. 1997 yılında, beyaz koyun peyniri ile başlayan ihracat, bugün Teksüt portföyünde yer alan 30’a yakın peynir çeşidinin her ay düzenli olarak gönderilmesiyle devam ediyor.

 

Başta beyaz peynir olmak üzere kaşar peynir, krem peynir, labne, lor, sürülebilir beyaz peynir, koyun peyniri, üçgen peynir, süzme peynir, mozzarella, çubuk peynir, misket, hellim, tulum peyniri ve tereyağın yanı sıra Antep, Mihaliç, Çeçil, Dil, Çerkez, Otlu, Örgü gibi yöresel peynirler, yoğurt, kaymak ve ayranTeksüt markasıyla Amerikan sofralarına ulaşıyor.

 

Teksüt, 20 yıldır New York’ta

Teksüt ürünleri, başta New York ve çevresi olmak üzere ABD‘nin birçok şehir ve eyaletindeki çeşitli market, şarküteri ve etnik marketlerde satışa sunuluyor.

 

Yüksek standartlı pazar

ABD’nin, gıda denetimi konusunda dünyanın en yüksek standartlara sahip ülkelerinden biri olduğunu hatırlatan Teksüt A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, ”Teksüt olarak zaten iş yapış anlayışı olarak sektördeki en yüksek kalite standartlarını benimsiyoruz. Bu anlayışımızla ABD pazarına ürünlerimizi ihraç etmek istedik. Yaptığımız başvuru ve çalışmaların meyvesini hemen ertesi yıl yani 1997’de aldık ve ilk ihracatımızı New York limanına gerçekleştirdik” diye konuştu.

 

FDA onayı ile gerçekleşiyor

Cevdet Arınık, ABD’de gıda denetimini yürüten Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yetkililerinin 2011 yılında Teksüt’e gelerek, yerinde denetleme yaptıklarını ve tam puan ile bu denetlemeyi geçtiklerini söyledi. Arınık, sahip oldukları uluslararası standardizasyon belgeleri uyarınca, Teksüt’teki uzman teknik kadroyla sürekli ve düzenli olarak analizler yaptıklarını ve bu sayede ABD ihracatının 20 yıldır sorunsuz ve kesintisiz şekilde devam ettiğini dile getirdi.

 

İhracat coğrafyası geniş

Teksüt, 2017 yılı itibarıyla toplam 9 ülkeye; Amerika Birleşik Devletleri, Libya, Kuveyt, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai), Kosova ve Tayvan’a süt ve süt ürünleri ihracatı gerçekleştiriyor. İhracat listesine bu yılın başında eklenen Tayvan ile birlikte Teksüt’ün ihracat yaptığı coğrafya – Balkanlardan Ortadoğu’ya, ABD’den Tayvan’a dek – ciddi şekilde genişlemiş oldu.

 

 

Teksüt hakkında

Türkiye’nin en köklü süt ve süt ürünleri firması olan Teksüt, 1956 yılında Balıkesir’in Gönen ilçesinde kuruldu. Üretimini yine Gönen’de 80 bin metrekare üzerine kurulu modern fabrikasında sürdüren Teksüt, günde 550 ton süt işleyerek, beyaz peynirden kaşara, yoğurttan tereyağına, labne peynirinden ayrana dek 8 kategoride 40’ı aşkın ürün sunuyor. İstanbul Sanayi Odası’nın ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşları (2016)’ listesinde 404’üncü sırada yer alan Teksüt, ‘adıyla da tadıyla da tek’ olmaya odaklanıyor. Ayrıntılı bilgi ve ürün portföyü için: www.teksut.com

 

 

 

 


Yazan - 16 Ağustos 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x