Hamsinin yerini levrek aldı


IMGP2776-copy

 

 

Denizlerde gırgır ve trolle balık avı yasağının başlaması nedeniyle tezgahlarda hamsi azalırken, levrek ve çipura bolluğu yaşanıyor.
Denizlerde gırgır ve trolle balık avı yasağının 15 Nisan’da başlaması ile tezgahlarda bazı balıkların azaldığını söyleyen Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) Başkanı Ramazan Özkaya, “Şu anda avlanma olmadığı için tezgahlarda hamsi azaldı. Hamsi için 1 Eylül beklenecek. Ancak soğuk hava depolarında biriken hamsiler piyasaya sürülür bu da fiyatı etkiler. Küçük tekne balıkçıları tarafından olta veya ağ ile istavrit avı devam ettiği için istavrit az da olsa tezgahlarda bulunacaktır.” dedi.

 

 

Tekirdağ’da balıkçılık yapan Hasan Erol da, hamsi sezonunun sona erdiğini, çipura ve levrek için en uygun sezon olduğunu söyledi.

Izgarada pişirilmeye uygun, yağlı tür olan çipura ve levreğe ilginin yoğun olduğunu belirten Erol, şunları kaydetti:

“Yaz dönemi girdiği için balıklarda çipura levrek yağlı şu anda. Olta ile yakalanan çapari istavriti de tavalık. Ancak hamsinin artık sezonu bitti. O yüzden tezgahımızda hamsi yok. Şu anda ızgaralık çipura, levrek, somon ve tavalık istavrit ve barbunya tezgahlarda mevcut. Izgara için en uygun balıklar bu sezonda levrek ve çipura olduğu için vatandaşın tercihi de bu yönde oluyor.”


Yazan - 24 Nisan 2016. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x