TİGEM 900 Gebe Düve İthal Edecek


TİGEM 900 Gebe Düve İthal Edecek

Hayvan ithalatına açık ülkelerden ithal edilecek  kapalı teklif usulü ile satın alınacak.
      
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), hayvan ithalatına açık ülkelerden Simental ırkı 900 baş gebe düveyi ithal yoluyla almak üzere ihale açtı.

TİGEM’in duyurusu, Resmi Gazete’de  yayımlandı.

Duyuruya göre, dövizi TİGEM tarafından temin edimek üzere, hayvan ithalatına açık ülkelerden ithal edilecek Simental ırkı 900 baş gebe düve (yüzde 25 toleranslı), kapalı teklif usulü ile satın alınacak.

Söz konusu ihaleye ait şartname bedeli mukabili, Ankara’da TİGEM Genel Müdürlüğü Ticaret Dairesi Başkanlığından temin edilebilecek.

Şartnameye göre, hazırlanacak olan teklif mektupları ise 30 Kasım 2010 tarihinde saat 11.00’e kadar Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Genel Evrak Servisine verilecek.

Bu arada ihale için verilecek geçici teminat miktarı, teklif edilecek bedelin yüzde 3’ü karşılığı tutarında olacak.

Simental – Simental İnek
 
Simental sığır ırkının anavatanı İsviçre‘dir. Simental hem süt ve hemde etçi olmalarından dolayı kombine bir sığır ırkıdır. Dünyada bir çok ülkede yetiştirilmektedir. Kombine bir sığır ırkı olması dolayısıyla bazı ülkelerde eti bazılarındada sütü için yetiştirilmektedir.

Simental Sığır Irkının Özellikleri :

Simental sığırlarının kıl renkleri sarı – beyaz veya kırmızı – beyaz alacadır. Simental sığır ırkının genelinde baş, ayaklarının alt kısımları ve karın altlarına beyaz renk hakimdir. Yeni doğmuş simental buzağı ve genç simental danalarda vücut kılları biraz karışık ve uzundur. Zamanla görünüm değişir.

DİĞER HABERLER
Bakanlık 188 bin süt sığırını sigortaladı

Simental sığır ırkları kombine bir sığır olduğu için vücudu dolgun görünümlüdür. Simental dana ve tosunlar; adeleleri gelişmiş bir sığır ırkıdır. Kombine bir sığır ırkı ( hem et ve süt ırkı ) olduğu çıplak gözle bile görülebilir.Simental ineklerinde meme yapısı geniş ve dolgundur. Hollanda inekleri kadar olmasa bile simental inekte süt damarları gelişmiştir.Simental boğa ve simental ineklerde kısa boynuz mevcuttur. Boynuz renkleri kirli sarı kıvamındadır. Aynı renk tırnaklardada hakimdir.

Simental Sığırlarda Verim :

Simental ırkı sığırlarda canlı ağırlık; Ergin dişi Simental inekler 600 – 650 kg. Erkek simental boğalar 700 – 900 kg. civarındadır. Simental boğalarda ekstremde olsa Türkiye ‘ de bazı bölgelerde 1100 kg ma kadar canlı ağırlığa ulaştığı görülmüştür. Ancak simental boğalarda bu durum ortalama canlı ağırlığı yükseltmemektedir.

Simental dana günlük canlı ağırlık artışı ortalama olarak, 1100 – 1200 gr civarındadır. Et randımanı % 60 tır.Simental ineklerde süt verimi: Bir laktasyonda simental inek 4000 – 4500 lt. civarında süt verir. Sütteki yağ oranı % 3.6 – 4 civarıdır. Beslenmesine göre süt verimi ve sütteki yağ oranı değişebilir.

Simental Hayvanların diğer özellikleri :

Simental ırkı sığırların döl verimi yüksektir. Simental ırkı uzun ömürlü bir sığır ırkıdır. Sıcak ve soğuğa çabuk adepte olurlar. Simental ırkı hayvanlar hertürlü iklim şartında yetiştirilebilir. Veriminde çok fazla bir değişiklik görülmez. Simental havyarlar, hastalıklara karşı direçli bir sığır ırkı olarak bilinir.Simental ırkı hayvanlar birçok ülkede yetiştirilme açısından birinci sıradaki sığır ırkları arasındadır.

DİĞER HABERLER
Özgürlüğe Kaçan İnek Dağlarda Yeni Bir Irk Yarattı

11 Kasım 2010. 16:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ali emre
ali emre
13 yıl önce

fiyatları nekafar

inanır
inanır
12 yıl önce

arkadaslar ben 20 sinmental veya kırması dana alacam olan arkadaslar ararsa sevinirim 05363741876

inanır
inanır
12 yıl önce

bu gelecek malların fiyatarı ne acaba

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
3
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x