Tire Tarımsal Ürünler Festivali 2018


Tire Kaymakamlığı, Tire Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Tire Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Tire 1. Tarımsal ve Yöresel Ürünler Festivali Tire Gölet Şenlik alanında gerçekleştirildi.

Tire’nin tarımsal ve yöresel ürünler açısından zenginliği, çeşitliliği ve bolluğunu gözler önüne sermeyi amaçlayan festivale, Tire Ziraat Odası, Tire Ticaret Odası ve Tire Süt Kooperatifi’nin de içinde olduğu toplam 23 firma ve kurum destek verdi.

Festivalde tarımsal ürünlerin yanı sıra, hayvancılık, yöresel ürünler ve gıda sektöründen firmalar da katıldı. Festival, Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ve Tire Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mutlu Tıraş tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından başladı.

Böylesine bir organizasyonun içinde olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Mutlu Tıraş, “Verimli havza özelliği gösteren Küçük Menderes coğrafyası ve bu coğrafya üzerinde yaşadığımız Tiremiz, bitki habitat ve çeşitliliği, tarımsal ve yöresel ürünleri bakımından çok özel ve çok önemli bir yerleşim alanıdır. Tarihi dokusuyla geçmişe yolculuk yapabileceğiniz Tiremiz; yemek kültürü bakımından da zenginliğini ortaya koymaktadır.” Dedi.

Tirenin tarımsal çeşitliliğinden de bahseden Tıraş, “Tire de başta incir, zeytin, kestane, şeftali, karadut vb. tarımsal ürünler yaygın olarak yetiştirilmektedir. Tiremizin yemek kültüründe çok önemli yeri olan doğal olarak yetişen otlardan yaklaşık elli çeşidi bulunmaktadır. Bu ürünleri Tire’mizin meşhur Salı Pazarında mevsiminde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tire’nin hayvancılık potansiyeli olarak da İzmir’in önde gelen ilçeleri arasında yer aldığını belirten Tıraş, Tire Organize Sanayi bölgesi ilçemize önemli bir ivme kazandırmaktadır. Tire’de üretilen süt ve süt ürünleri Türkiye pazarında aranan marka durumundadır.” Diye konuştu.

“Tire’nin tarımsal ürünlerini ve yöresel ürünlerini misafirlerimize tanıtmak amacıyla el ele vererek düzenlediğimiz festivalimizde hoşça vakit geçirmenizi diliyor, hepinize katılımınız için teşekkür ediyorum.” Diyerek sözlerine son verdi.

Festival, Et Yemekleri ve Sütlü Tatlılar yarışmalarıyla devam etti. 20 yarışmacının katıldığı Et Yemekleri Yarışmasında Ballı Hardallı Bonfile Yemeği ile Eşref Can Arna ve Fethi Uzun birinciliği kazanırken, Sütlü Tatlılar kategorisini ise Manolya tatlısı ile Özlem Uçar kazandı.

Festival boyunca sürpriz yarışmaların yanında ayrıca ortaokul 4-5-6-7 sınıfları arasında ödüllü Uçurtma Tasarım Yarışması düzenlendi. Yarışma sonucunda birinciliği Tire Fatih Ortaokulundan Buğrahan Gökpınar, ikinciliği Enime Ceylin, üçüncülüğü de Cafer Metehan Curacı elde etti.

İzmir Pop Orkestrası, Yara Band Grubu ve Tireli Yerel Sanatçı gruplarının konserleriyle coşan festival katılımcıları gün boyu eğlenceli saatler geçirdi. Tire Halk Eğitim Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi, Tire Eğridere Mahallesi Halk Oyunları Ekibi, Musalar Mahallesi Halk Oyunları Ekibinin gösteriyle devam eden ve 2 gün süren festivale halkın yoğun ilgisini gördü.


Yazan - 30 Nisan 2018. Kategori MANŞET, GIDA, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x