“TMO Grektiğinde Piyasaşya Müdahale Eder”


02

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi EKER, tarımın desteklenmek zorunda olduğunu belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisine piyasaya müdahale kurumu olarak, gerektiğinde piyasayı düzenleme imkânı verdiklerini belirtti.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi EKER, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Heyeti ile bir araya geldi. Bakan EKER, toplantı esnasında basın mensuplarına gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Aşırı derecede liberal bir tarım politikası uygulandığında “kalıcı servet alanının” uzun vadeli değerlendirilemeyeceğini vurgulayan Bakan EKER, Yeni Zelanda dışında dünyada her ülkede tarımın desteklendiğini ifade etti. Bakan EKER, “Yeni Zelanda 1980’lerden itibaren desteği kesmiş durumda. Oradaki tabiat şartları, üretim politikası… Yağmur çok yağıyor, ot çok. Hayvanları çayıra salıyorlar; Mevlam da kayırıyor. Bunun dışında dünyanın neresinde olursa olsun parası olan bütün ülkeler tarımı destekler.” açıklamasında bulundu.

 

Gıda maddelerinin enflasyona etkisinde uluslararası parametreleri dikkate alarak AB’nin enflasyon sepetindeki gıda ile Türkiye’nin enflasyon sepetindeki gıda ağırlığında “Bir fark var mıdır yok mudur ona bakmak lazım.” diyen Bakan EKER, 30 Mart gecesi bir don olayının meydana geldiğini hatırlatarak ”Türkiye’nin 65 vilayeti bundan etkilendi. Tedbirler aldık, bunlara rağmen sistem etkilendi. Siz bütünüyle bunu liberal ederseniz, ben bunu desteklemeyeceğim derseniz, siz sadece üretici kitlesini değil üretim sisteminizi de belirli bir şekilde tehlikeye maruz bırakırsınız, risk altına alırsınız. Onun için biz bunları desteklemek durumundayız. Sadece Toprak Mahsulleri Ofisinin gerektiğinde piyasaya müdahale olarak piyasayı regule edebilmek anlamında imkân veriyoruz. Et Süt Kurumuna da şimdi bu şekilde yeniden yapılandırma yaptık. Bu piyasalara gerektiğinde müdahale etmektir.” dedi.

DİĞER HABERLER
Bayram beslenmesi için 'altın' uyarılar

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi EKER, Rusya’ya olası daha fazla tarım ürünü ihracatı konusunda da “Rusya Federasyonu’nun siyasi veya ticari sebeplerle bir pazardan mal almama, başka bir pazara yönelme gibi bir tutumu var. Biz burada diğer pazarlarımızı da dikkate almak suretiyle bir ilave tedarik yapıp yapamayacağımıza bakıp değerlendireceğiz.” dedi.

 Konu ile ilgili video için tıklayın…!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


16 Eylül 2014. 13:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x