TÖF “GDO ile ilgili bilgi verilsin”


TÖF, GDO’lu mısırın Türkiye’ye sokulmaya çalışılmasıyla ilgili olarak yetkilileri bilgilendirmeye çağırdı

Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Genel Başkanı Fuat Engin, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, 6 bin 600 ton GDO’lu mısıra el konulmasına ilişkin olarak, belge düzenleyen görevliler haklarında hangi hukuki süreçlerin başlatıldığının açıklanmasını istedi.

Engin, yazılı açıklamasında, GDO’lu mısırın Türkiye’ye sokulmaya çalışılmasıyla, topluma karşı suç işlendiğini ifade ederek, Tarım Bakanlığı yetkililerini yurttaşları bilgilendirmeye çağırdı.

Mısırların, Bursa ve Balıkesir’de merkezleri bulunan iki firma tarafından ithal edilmek üzere getirildiğini, ithalat için alınması gereken kontrol belgesinde ”GDO yoktur” şeklinde rapor veren Balıkesir Tarım Müdürlüğünde görevli 2 kişi ile ithalatçı firmaların yöneticilerinin aralarında bulunduğu toplam 14 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını hatırlatan Engin, Biyogüvenlik Kanunu’nun ceza hükümlerini düzenleyen 15. maddesinde, hükümleri ihlal eden kamu görevlilerine yönelik herhangi bir yaptırım yer almadığını savundu.

SAHTE BELGEYE HANGİ HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI?

Engin, Balıkesir Tarım Müdürlüğünde görevli 2 yetkilinin daha önce verdiği ”GDO yoktur” raporları ve işlemlerinin 1 Ocak 2011 tarihinden bu yana incelenmesi ve sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

”Sahte kontrol belgesi düzenleyen görevliler haklarında hangi hukuki süreçler başlatılmıştır? Kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Tüm canlı yaşamını tehdit eden, sağlık ve güvenliğini yok sayan bir anlayışla ve sadece kar sağlama uğruna kamu görevlilerinin yardımıyla, ülkemize soktukları/sokmaya çalıştıkları GDO’lu mısırlarla ilgili iki şirketin isimleri kamuoyuna açıklanmalıdır.

Suç işleyen şirketler hakkında Biyogüvenlik Kanunu’nun öngördüğü ‘5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezası’ dışında başta ticari faaliyetten men olmak üzere başka hangi yaptırımlar uygulanacaktır? Zaman geçirmeden kamuoyuna açıklanmalıdır. Topluma karşı işlenen suçların şu ya da bu nedenle açıklanamayacağı yaklaşımı ya da beyanı suça ortak olmaktan başka bir anlam ifade etmeyecektir.”


Yazan - 7 Temmuz 2011. Kategori TARIM, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x