Toptan ette Kdv indirimi kime yaradı?


Uz.Vet.Hek.H.Yalçın KÖKSAL

Veteriner Hekimler Derneği

Genel Sekreteri

Sevgili dostlar,lütfen dikkat !!!!!!!

Geçtiğimiz günlerde Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M.Mehdi EKER  televizyon kanallarında ve televizyonların üstüne üstlük ANA HABER BÜLTENLERİNDE “Toptan et fiyatlarındaki KDV oranının  % 8 ‘ den  % 1 ‘ e indirildiğini ve bu sayede halkımızın daha  UCUZ ET TÜKETECEĞİNİ “ söyledi.

Pek tabiidir ki bir ülkede ilgili sayın bakan ne söylerse ona inanılır. Kimse inkar etmesin bu dünyanın her yanında böyledir.

İnanan insanlar sanırlar ki yarın sabah mahalle kasabı veya AVM  ye gittiğinde,  bir gün önce 30 TL. ye aldığı eti bu gün 27.90 TL. alacaklardır.

En basit hesapla bu böyle değil midir?

Hayır efendim bu böyle değildir. Bu sadece ve sadece yüz tonlarca yurt dışından et  ithal eden kişiler ve onların bağlantılı olduğu kesimler için ÇOK MÜKEMMEL BİR UYGULAMADIR.

Hesap ortada yukarıdaki örnekte görüleceği üzere,  sade vatandaşın zar zor aldığı 1 kg. eti daha ucuza alacağını hayal ederken  (ki bu da hiçbir perakende dükkanına yansımaz)  esasında karlı çıkacak olanın  yüz tonlarca et ithalatı yapan kuruluş ve kişilerdir.BU OYUN  HALKIN GÖZÜNÜ BOYAMAK PAHASINA GÜNDEME GETİRİLMİŞ BİR DÜZMECEDİR.

Niçin düzmecedir diyorum?

Çünkü sizin kasabınızdan aldığınız ette (yani perakendede), lokantada yediğiniz  etli yemekte,otel  veya lüks restorantlarda ödediğiniz faturaların tümünde SİZE  UYGULANAN KDV AYNEN KALMIŞTIR. (BU ORAN %8- )

Bakınız,  ne olursunuz,  kendimizi   kandırmayalım, eğer gerçekten halkımızı düşünüyorsak ve insan beslenmesinde hayvansal proteinlerin önemini biliyorsak, HAYDİ GELİN PIRLANTA DA UYGULANAN SIFIR KDV’yi ETTE VE ET ÜRÜNLERİNDE DE UYGULAYALIM.

Bu kararın açıklanmasının ardından (Toptan ette % 7 gibi bir KDV indiriminden sonra) birkaç et satış noktasına gittim,Baktım ki alıcı ile satıcı münakaşa ediyor ÇÜNKÜ BAKANINA İNANAN BU ÜLKENİN İNSANLARI,  BU İNDİRİMİN PİYASAYA YANSIYACAĞINI ZANNEDYOR HAKLI OLARAK.

Kasaplar, bunu anlamakta ve  anlatmakta zorluk çekiyor.Çünkü onlarda sanıyor ki alacağı et % 7 ucuzlayacak.

Bunun yanı sıra, üretime dönük entegrasyoların girdilerindeki KDV oranları durmadan artarken (örneğin elektrik gibi,akaryakıt gibi) toptan ette yapılan KDV oran indiriminden medet ummak olanaksızdır.

Şayet amaç halkın ucuz et tüketimini sağlamak ise bunun yolu,  üretim maliyetlerine doğrudan tesir eden kaynaklarda sağlanacak indirimlerle olur.Aksine yapılacak uygulamalardan sonuç alınması olanaksızdır..

Yapmayın etmeyin, bir takım kuruluş ve insanları kollamak amacı ile yıllardır ne yapıyorsanız yapın, ama bu ülkenin saf ve temiz insanlarının umutları ile oynamayın.

Son olarak bu günlerde, çeşitli market veya kasaplarda   “HELAL ET “ REKLAMI YAPAN  firmalara altını çizerek soruyorum.

BUGÜNE KADAR YEDİKLERİMİZ  HARAM MI İDİ Kİ, SİZ BU GÜN HELAL ET,HELAL TAVUK DİYE KARŞIMIZA ÇIKIYORSUNUZ?

Bana kimse islam ülkelerine ihracat  için bu zorunlu  belge masalını anlatmasın.

TÜRKİYE,  İSLAMİYETİ,  EN AZ İHRACAT İÇİN BELGE İSTEDİĞİ BELİRTİLEN ÜLKELERDEN DAHA ÇOK  DOYA DOYA YAŞAYAN BİR ÜLKEDİR.

Yıllarca benimde içinde bulunduğum ihracatlar yapan ülkemizde hiç bir islam ülkesi, kesimin islami koşullarla yapılıp yapılmayacağı hususunda kuşku duymamış iken BEN BU REKLAMLARIN İHRACATA DEĞİL İÇ PİYASAYA DÖNÜK OLDUĞU KANAATİNDEYİM.

Saygılarımla


Yazan - 26 Kasım 2011. Kategori EKONOMİ, H.Yalçın KÖKSAL, YAZARLAR. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ender
ender
9 yıl önce

gıda tarım ve hayvancılık bakanının yaptıklarının yanlışlığını görüp düzelttirecek bir mekanizma yok mu bu ülkede. resmen ülke insanı sömürülmekte ve bazı kişilere peşkeş çekilmekte. Hukukun siyasallaştığı, bazı kişilere imtiyazların tanındığı bu ülkede yaşamak bana iğrenç geliyor. Yazıklar olsun bu fani dünya için tüm mesaisini harcayıp kul hakkı yiyen zevata. Ben hakkımı helal etmiyorum…

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x