Trakaya’ya Canlı Hayvan Sevki


hayvan-nakil

 

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülen aşılama, eğitim, bilgilendirme ve hayvan hareketlerinin etkin kontrolü sonucu Anadolu’da Şap hastalığı önemli ölçüde azalmış, Trakya ise 25 Mayıs 2010 tarihinde Aşılı Ari Statüye kavuşturulmuştur.

 

 

Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucu elde edilen başarının sürdürülebilirliği için Trakya’ya yapılacak hayvan sevklerine ilişkin usul ve esaslar aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

 

 

 

Trakya’ya yapılacak canlı hayvan sevklerinde uyulması gereken şartlar:

 

 

 

-Trakya’ya hayvan sevki sadece yetkilendirilmiş resmi veteriner hekimler tarafından yapılacaktır.
-Bakanlık hayvan kayıt sitemine göre Trakya’ya sevk edilecek hayvanlar doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş olacak veya en az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olacaktır.
-Sevk edilecek hayvanlar, sevk öncesi 30 gün süre ile izole edileceklerdir.
-Sevk edilecek hayvanların bulunduğu işletmenin 10 km çevresinde en az 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olacaktır. İzolasyon sürecinin sonunda bütün hayvanlar şap virüsü varlığı yönünden teste tabi tutulacak virüs varlığı veya virüs sirkülasyon riski tespit edilmesi durumunda sevklerine izin verilmeyecektir.

 

 

 

Yetiştiricilerimize  ve canlı hayvan ticaretiyle iştigal edenlere duyurulur.

 

 

 

Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü

 


Yazan - 11 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x