Trakya’lı Besiciler “Ağlama Duvarı”nda


1

 

 

Trakyalı çiftlik sahibi ve teknik elemanlar,Kırklareli’nde faaliyetlerini sürdüren “Rasyonel Tarımsal Besicilik” firmasının davetlisi olarak İsrail’e giderek incelemelerde bulundular.

 

Gezi hakkında bilgiler aktaran Hamitabat Çiftlik Müdürü Erkan Ört şu bilgileri verdi:

 

İstanbul Atatürk Havalimanından başlayarak 2 saat süren bir yolculuğun ardından Ben Gurion Havaalanına inen ekip ilk olarak Kudüs’e hareket etti.Kadim toprakların ve dinlerin ortak merkezi olarak kabul edilen Kudüs’teki “Ağlama Duvarı” dahil tarihi ve dini yerler ziyaret edildi. Ertesi gün Tel-Aviv’de bulunan çiftlikler ve yem merkezleri ziyaret edildi.Doğal olarak bir çok farklı çiftlik ve yem merkezleri bulunan İsrail’in hayvancılığını taktir etmemek mümkün değildi.İsrail’de 170 bin sağmal hayvan bulunmakta imiş ve bu hayvanların beslenmesi için gerekli olan kaba yemlerin nasıl elde edildiğini seyahat ederek daha iyi anlıyorsunuz.Çöl olan toprakların nasıl bu kadar yeşil hale geldiğini rehberimiz Ruti hanım anlatıyor.”1948’den sonra İsrail’e 450 milyon ağaç dikildi.Aklınıza gelebilecek her türlü ağaç mevcut ama çoğunluk olarak zeytin ağaçları dikkat çekmekte.Tamamen bir planlama içerisinde ekimi yapılan yem bitkileri ihtiyaçları olan suyu arıtma sistemlerinden geçen deniz suyu ile ile yapıyorlar.Damla sulama sistemi ile efektif bir şekilde kullanıyorlar.”

 

2İlgimizi çeken en önemli konu hayvanların beslenmesini yem merkezlerinin yapmasıydu.İsrail sistemine göre,özel olarak tasarlanmış kamyonlarla hayvanlara günde bir veya iki kez yem servisi yapılıyor.Bunu sorduğumuzda planlama ve servis saatlerine göre,bazen çiftliğin yemini iki serviste gönderdiklerini söylediler.

 

 Doğal olarak ülkemizde bol miktarda kanımca haddinden fazla yapılan gruplamaların yapılıp yapılmadığı sorunu da soruldu.Sağmal hayvanlarda verime göre  herhangi bir gruplama yapılmadığı,sağmal hayvan gruplamasını sadece birinci laktasyondaki hayvanları  ayrı bir grup olarak yaptıklarını.diğer hayvanlarda herhangi bir gruplama yapılmadığı  ve tek rasyonla  beslendiklerini tekrar ettiler.

 

İsrail’de süt kotası olduğundan dolayı her çiftliğin belirli bir kotası bulunmakta ve fazlasını üretememektedir.Konuştuğumuz çiftlik yöneticileri 25 litrenin altında süt veren hayvanları sürüden çıkardıklarını belirttiler.Bunun sonucunda süt ortalaması 305 gün laktasyondaki miktarı 11.000-12.500 litre civarında imiş.

 

İklim koşulları gereği İsrail hayvancılığında ahır yapıları “Açık Ahır” yapılarına sahiptir.

 

Hava sıcaklığı gezimiz süresince 18-22C idi. Ülkemiz koşullarında sadece Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinde kısmen yapılabilecek bir  yetiştirme şekli mevcuttur.

 

Yem merkezlerinin kapasiteleri günlük 5.000-20.000 hayvan besleyecek şekilde yapılandırılmış.50 çeşit hammadde bulunan yem merkezlerinin bulunduğu gözlenlendi.Yem merkezlerinin genel yapısından söz edecek olursak kaba yemler sundurma çatılar altında muhafaza edilmekte.Silaj çeşitleri beton silolarda ve kesif yemler için beton bölmeli yem depoları mevcut.Uygulama kolaylığı açısından çiftçilerin %80/90’ı  yem menkezleri ile besleme yapıyorlar.Küçük çaplı çiftçiler ise,kendi araçları ile yem merkezlerinden hazırlanmış TMR’yi alıp götürüyorlar.”

 

Haber Kaynağı:tüsedad


Yazan - 14 Mart 2013. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x