TSE ve Diyanet “Helal Gıda” için sahada


Yıllardır sertifika almak için başka ülkelerin kapısında bekleyen Türk şirketlerinin ‘helal gıda’ rüyası gerçek oldu. Peki işlemler nasıl yapılıyor?

Cihan’ın haberine göre,yıllardır sertifika almak için başka ülkelerin kapısında bekleyen Türk şirketlerinin ‘helal gıda’ rüyası gerçek oldu. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) iki firmaya ‘helal gıda’ sertifikası verirken yirminin üzerinde şirketin ise işlemleri tamamlanma aşamasına geldi. Helal gıda belgesi denetimi için gıda ve kimya mühendislerinin yanı sıra Diyanet İşleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinden oluşan özel bir ekip kuruldu.

Firmaların üretimin tüm aşamalarını takip eden ekibin hazırladığı rapor doğrultusunda TSE uzmanlarının yanı sıra Diyanet’in üst düzey yetkilisinden oluşan komisyon, firmalara ürünlerinde kullanılmak üzere ‘helal gıda’ belgesi veriyor. TSE’nin hazirandan itibaren belgelendirme faaliyetine başladığını belirten üst düzey bir yetkili, inceleme aşamasını geçen iki firmanın sertifikalarını aldığını kaydetti. TSE’nin helal gıda sertifikası vermeye başlamasının hem Türkiye’nin helal gıda üssü olma çalışmalarına katkı sağlayacağı hem de gıda ihracatını artıracağı belirtiliyor. Türkiye’nin önde gelen gıda şirketlerinin Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere Kuzey Afrika, Endonezya ve Malezya gibi Müslüman nüfusun bulunduğu ülkelere ihracatının katlanması bekleniyor. Türkiye, 13 ülke ile birlikte İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü üyesi. Tüm İslam ülkelerini kapsayacak yapı da 33 ülke temsilcisinin oluşturduğu teknik komite yer alıyor. Dünya Helal Gıda Konseyi’nin verilerine göre sektörün büyüklüğü 632 milyar dolar. Bunun yüzde 1-2’si belgelendirme maliyetinden oluşuyor. Dünyadaki bu pazarın büyüklüğü ise 6 milyar dolar. Türkiye bunun yüzde 10’luk kısmı olan 600 milyon dolarını almak istiyor. Dünyada yaklaşık 50 kuruluş helal gıda sertifikası veriyor. Ancak pazarın yüzde 80’den fazlası İslam dünyasının dışındaki ülkelerin elinde bulunuyor. TSE ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın helal gıda denetimleri devam ederken Türkiye’nin önde gelen iki firması Aytaç ve Beypiliç helal gıda belgesi aldı.

DİĞER HABERLER
Dünyaya makarnayı sevdiren efsane İtalyan 140 yaşında

HELAL GIDA FUARI AÇILDI

Dünyada yaklaşık 2 milyar kişiye ulaşan ve 2 trilyon dolarlık pazara sahip olan helal gıda sektörü, fuarda bir araya geldi. CNR Expo İstanbul’da dün açılan ‘2. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’ gelecek pazartesiye kadar açık kalacak. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) ile World Halal Council (WHC) desteğinde gerçekleştirilen fuarda çok sayıda satın alma heyeti, helal gıda ve içecekler, helal kozmetik, İslami moda ve tekstil, medikal ürünler, temizlik ve hijyen malzemeleri gibi birçok alanda yeni trendlerle tanışma fırsatı buluyor.


14 Ekim 2011. 12:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x