Tüketilen etin yüzde 30’u kaçak!


TZD Genel Başkanı İbrahim Yetkin, İran, Irak ve Suriye’den yılda 500 bin civarında küçükbaş hayvanın yurda sokulduğunu belirterek, bunun ekonomiye verdiği zarar gözler önüne serdi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, İran, Irak ve Suriye’den her yıl kaçak olarak 500 bin civarında küçükbaş hayvanın yurda sokulduğunu belirterek, bunların ekonomiye verdiği zararın ise 750 milyon dolar civarında olduğunu söyledi. Yetkin, “Kaçak karkas etler ise özellikle İran üzerinden yurda sokuluyor. Yaptığımız araştırmaya göre İstanbul’da tüketilen etin yüzde 40’ı, Türkiye genelinde tüketilen etin de yüzde 30’u kaçak. Kaçak etin yıllık değeri ise 5 milyar TL” dedi.

Yetkin, Türkiye’ye kaçak olarak giren gıda ve tarım ürünlerine ilişkin İçkale Oteli’nde bir basın toplantısı düzenledi. Yetkin, Türkiye’deki kaçak gıda ve tarım ürünleri konusunda 1 aydır çalışma yürüttüklerini ve konuyla ilgili resmi kurum ve kuruluşlardan bilgi topladıklarını ifade etti.

KAÇAK ETİN EKONOMİYE VERDİĞİ ZARAR
750 MİLYON DOLARI BULUYOR

İran, Irak ve Suriye’den her yıl kaçak olarak 500 bin civarında küçükbaş hayvanın Türkiye’ye getirildiğini söyleyen Yetkin, bunların ekonomiye verdiği zararın ise 750 milyon dolar olduğunu belirtti. Yetkin, “Kaçak karkas etler ise özellikle İran üzerinden yurda sokuluyor. Yaptığımız araştırmaya göre İstanbul’da tüketilen etin yüzde 40’ı, Türkiye genelinde tüketilen etin de yüzde 30’u kaçak. Kaçak etin yıllık değeri ise 5 milyar TL” dedi.

Sınır ticareti adı altında özellikle Gürbulak Sınır kapısından Türkiye’ye sokulup tüm yurda dağıtılan kivi, muz, kavun, karpuz, ananas ve mango kaçakçılığının ise yıllık ekonomik maliyetinin 500 milyon dolar olduğunu belirten Yetkin, ayrıca konserve, salam, sosis gibi hazır et ürünleri ile mayonez, ketçap, hazır çorba, biber tozu, pirinç, bakliyat gibi ürünlerin kaçakçılığında artış olduğunu, bu ürünlerin kaçakçılık maliyetinin ise 1 milyar dolar olarak tahmin edildiğini vurguladı.

YURDA 10 MİLYAR DOLARLIK
KAÇAK TARIM ÜRÜNÜ GİRDİ

Uluslararası Standart Ticaret Sınıflamasına (SITC) göre Türkiye’nin 2010 yılında 12.9 milyar dolarlık tarım ürünleri ithalatı gerçekleştirdiğini söyleyen Yetkin, bunun yanı sıra yurda giren kaçak tarım ürünlerinin değerinin ise 10 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini ifade etti. Türkiye’ye yıllık toplam 35-40 milyar liralık tarım ürünü girişi olduğunu söyleyen Yetkin, bunun inanılmaz bir rakam ve vahim bir tablo olduğunu dile getirdi.

Yetkin, Türkiye’ye her yıl Irak’tan kaçak olarak ortalama 25 bin ton sigara sokulduğunu anlatarak, bunun da Türkiye’ye 2.5 milyar dolarlık vergi kaybına yol açtığını söyledi. Türkiye’ye İran ve Suriye’den sokulan kaçak çay miktarının 60 bin ton olduğunu ifade eden Yetkin, ülkeye giren kaçak şeker miktarının ise yılda 500 bin ton olarak tahmin edildiğini belirtti.

 


Yazan - 7 Temmuz 2011. Kategori GIDA, ET VE ET ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x