Türk balı dünya ikincisi oldu


11

 

 

Dünya Arıcılar Birliği Federasyonu, Mersin’de üretilen bala dünya ikincilik ödülü verdi.
Türk balının kalitesi dünya bal otoriteleri tarafından tescillendi. Dünya Arıcılar Birliği Federasyonu, Kiev’deki Apimondia Kongresinde, Mersin’in Erdemli ilçesinde üretilen balı dünya ikincisi seçti.Balın üreticisi Celal Çay, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirilen kongrede dünya arıcılığında son iki yıldaki bilimsel araştırma ve teknolojik gelişmelerin değerlendirildiğini söyledi.

 

Kongrenin ardından dünyanın en iyi balını belirlemek için yarışma yapıldığını ifade eden Çay, “Her bal, ambalajı, tadı ve kalitesi bakımından dünyaca ünlü gurmeler tarafından değerlendirildi. Yapılan puanlamada Eğriçayır balı, dünyanın en iyi ikinci balı seçilerek gümüş madalya ile ödüllendirildi” dedi.

 

Çay, ürettikleri balın, 2009’da Fransa’da bronz, 2011’de Slovenya ve İtalya’da da gümüş madalya kazandığını belirterek, “Toroslar’da üretilen organik balımızın yurt dışından aldığı madalya sayısı arttı. 2015’de Güney Kore’de toplanacak Dünya Arıcılar Birliği Kongresi’ndeki yarışmada altın madalya kazanmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Kiev’deki kongrede gerçekleştirilen oylamada İtalya, İsveç ve Bulgaristan ile yarışan Türkiye, ilk turda 135 delegenin oyunu alarak Apimondia 2017’nin ev sahibi olmuştu.

 

 


DİĞER HABERLER
'Lütfen beni öldürmeyin'
10 Ekim 2013. 16:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x