Türk balıkçılar, Rusya’da balık tutma şampiyonası’na katıldı


1102201213065448753Mersin’in Akkuyu beldesinde nükleer santral kuran Rusya’nın nükleer kamu şirketi Rosatom, Türk balıkçıları ağırladı.

 

 

 

 

 

 

Akkuyu NGS heyeti ile birlikte Udomlya şehrindeki Kalinin NGS’nin soğutma göletinde düzenlenen Rusya Balık Tutma Şampiyonası’na katılan Türk balıkçılar buradaki nükleer santrali de ziyaret etti.

 

 
Akkuyu NGS’den yapılan açıklamada, balık tutma şampiyonasına, Rusya Federasyonu’nun 15 farklı bölgesinden gelen yaklaşık 100 profesyonel sporcu katıldı. Farklı usuller deneyen yarışmacılar 2 günlük sürede 400 kilodan fazla balık tuttu. Yarışmaya katılanların isteği üzerine, tutulan balıklar Kalinin Nükleer Santrali’nin dozimetre laboratuvarında radyasyon ölçme kontrolünden geçirildi. Balıkların gama ışınım gücü normal seviyede ölçüldü. Yarışma sonuçları belli olduktan sonra kazanan sporculara kupa ve çeşitli hediyeler verildi.

 

Şampiyona çerçevesinde yabancı heyetler Kalinin Nükleer Santrali’ni ziyaret etti. Ziyaretçiler reaktör bölümünü, ünitenin makine dairesini, ünite pompa istasyonlarını, soğutma kulelerini, türbinleri ve 3. ünitenin kontrol odasını gördü. Santral gezisine Vardiya Başamiri Konstantin Pasko rehberlik yaptı. Pasko, nükleer santralin çalışmasının temel ilkeleri, VVER tipi reaktörün teknik özellikleri ve sürekli gelişen güvenlik sistemleri hakkında bilgi verdi. Santralin ana tesislerini ziyaret eden yabancı heyetler daha sonra Kalinin NGS’nin Bilgilendirme Merkezine gitti. Orada Santral Müdürü Michael Kanyshev ile bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

© The Voice of Russia

 


Yazan - 7 Eylül 2013. Kategori MANŞET, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x